fot. PAP/EPA

Prezydent USA ułaskawił generała Michaela Flynna

Prezydent Donald Trump ułaskawił swojego byłego doradcę. Generał Michael Flynn był oskarżony o składanie fałszywych zeznań w sprawie kontaktów z ambasadorem Rosji.

„Mam wielki zaszczyt ogłosić, że generał Michael T. Flynn otrzymał pełne ułaskawienie. Gratulacje dla generała Flynna oraz jego cudownej rodziny. Wiem, że będziecie mieli prawdziwie fantastyczne Święto Dziękczynienia!” – napisał prezydent Donald Trump na Twitterze.

Sprawa generała Micheala Flynna dotyczą kontaktów z rosyjskim ambasadorem z 2016 roku, kiedy sztab prezydenta Donalda Trumpa chciał załagodzić reakcję Kremla na wydalanie rosyjskich dyplomatów z USA przez Baracka Obamę. Chciano również, by Rosja zablokowała głosowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ. W 2017 roku Generał Michael Flynn dwukrotnie przyznał się do składania fałszywych zeznań na temat kontaktów z ambasadorem Rosji. Generał Michael Flynn został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i pozbawiony certyfikatu bezpieczeństwa.

W śledztwie generał usłyszał także zarzut niedopełnienia obowiązku zarejestrowania się jako agent obcego państwa w resorcie sprawiedliwości. Dochodzenie wykazało także, że Flynn otrzymał co najmniej 33 tys. dolarów od rosyjskiej telewizji Russia Today, a w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa lobbował na rzecz interesów Turcji. W styczniu tego roku generał Michael Flynn zażądał wycofania swoich zeznań, twierdząc, że do winy przyznał się pod presją prokuratury. W maju Ministerstwo Sprawiedliwości USA złożyło wniosek o oddalenie zarzutów wobec oskarżonego. Jak podkreślał resort, zeznania generała w śledztwie „nawet jeśli fałszywe, były nieistotne”, a postępowanie nie ma „uzasadnionej podstawy”. Według słów samego prezydenta Donalda Trumpa, generał Michael Flynn okazał się wtedy „bohaterem”.

TV Trwam News

drukuj