fot. PAP/EPA

Prezydent Ukrainy z wizytą w Tiranie

W Tiranie przebywa prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Weźmie tam udział w szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie.

W nocy Rosja dronami zaatakowała terytorium Ukrainy. Dziesięć maszyn strąciła ukraińska obrona powietrzna. Wojska Władimira Putina użyły również pocisków rakietowych S-300.

„Wojska rosyjskie wystrzeliły drony typu Shahed produkcji irańskiej z Kraju Krasnodarskiego na południu Rosji. Rakiety S-300 odpalono z okupowanej części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy” – przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przebywa w Albanii, gdzie m.in. weźmie udział w szczycie UE-Bałkany Zachodnie.

„Zaproponuję wsparcie wysiłków Ukrainy na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju, a także zorganizowanie Światowego Szczytu Pokojowego w Szwajcarii. Będę także prowadził dwustronne rozmowy z uczestnikami szczytu” – poinformował za pośrednictwem platformy X prezydent Wołodymyr Zełenski.  

Tymczasem dużym echem odbiły się ostatnie słowa prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, który przekazał, że nie można wykluczyć wysłania w przyszłości na Ukrainę żołnierzy wojsk lądowych państw Zachodu. Od tych słów odcinają się Stany Zjednoczone.

– Prezydent Biden od początku tego konfliktu wyraził się jasno: „Na Ukrainie nie będzie żadnych amerykańskich żołnierzy na miejscu w roli bojowej” – przypomniał John Kirby, rzecznik bezpieczeństwa narodowego USA.

To stanowisko potwierdził również Pentagon.

– Nie mamy planów wysyłania amerykańskich żołnierzy do walki na Ukrainie – powiedział gen. Patrick Ryder, rzecznik Pentagonu.

Swoich żołnierzy za naszą wschodnią granicę nie ma zamiaru wysyłać również m.in. prezydent Chorwacji. Do takiej postawy przychyla się Watykan. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, ks. kardynał Pietro Parolin, wskazuje bowiem, że wysłanie wojsk na Ukrainę doprowadzi jedynie do eskalacji konfliktu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl