Prezydent uczcił pamięć polskich lotników

Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię. „Polscy lotnicy dali pokaz wspaniałego wyszkolenia naszego żołnierza, ale przede wszystkim dali dowód wielkiego bohaterstwa” podkreślił prezydent.

Od poniedziałku Andrzej Duda gości z wizytą w Londynie. Pierwszym punktem dwudniowego wyjazdu było złożenie wieńca pod pomnikiem polskich lotników walczących w Bitwie o Anglię. Monument znajduje się niedaleko bazy lotniczej Northolt w zachodnim Londynie.

Jak wskazywał prezydent w trakcie swojego wystąpienia w ambasadzie polskiej, „ci ludzie zostawili w Londynie i Wielkiej Brytanii bardzo dobre wspomnienie po sobie oraz wdzięczność w sercach Anglików”.

Dla mnie ta wizyta ma wymiar symboliczny z wielu przyczyn. Po pierwsze dlatego, że odbywa się w związku z 75. rocznicą Bitwy o Anglię. Polscy lotnicy dali w niej pokaz wspaniałego wyszkolenia naszego żołnierza, ale przede wszystkim dali dowód wielkiego bohaterstwa. Walczyli za wolność waszą i naszą, co zostało im zapamiętane, im i całemu polskiemu narodowi – wskazywał prezydent w przemówieniu skierowanym do zgromadzonych w ambasadzie przedstawicieli młodej polskiej emigracji.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ze względu na bohaterskie czyny polskich lotników, wielu Anglików z szacunkiem wyraża się o Polsce.

To także dzięki nim (red. polskim pilotom), później dzięki ich pracy, ale także dzięki ich służbie dla Polski, dla swojego kraju – tutaj w Anglii, w Zjednoczonym Królestwie – wielu Anglików, wielu obywateli Zjednoczonego Królestwa szanuje Polskę i Polaków. Dzięki temu, także i państwo, którzy tutaj przyjechaliście, wiele, wiele lat później często jesteście dobrze przyjmowani. To dzięki temu wspomnieniu – dodał prezydent.

Po złożeniu wieńca pod pomnikiem Andrzej Duda odwiedził Park Pamięci Polskich Lotników, przygotowany we współpracy dzielnicy Hillingdon z ambasadą RP w Londynie.

Pobliskie lotnisko w Northolt było bazą słynnego Dywizjonu 303, najskuteczniejszej jednostki lotniczej w trakcie trwającej od 10 lipca 1940 roku Bitwy o Anglię.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl