Prezydent: Śląsk w ogromnym stopniu przyczynił się do zwycięstwa Sierpnia ’80

Głos strajkującego w 1980 r. Śląska w ogromnym stopniu przyczynił się do zwycięstwa Sierpnia ‘80 – napisał do uczestników uroczystości 38. rocznicy wybuchu strajku w zakładach „Fazos” w Tarnowskich Górach prezydent Andrzej Duda.

Strajk w tarnogórskim „Fazosie”, podczas którego protestujący solidaryzowali się w protestującymi na Wybrzeżu, zainicjował falę protestów w całym regionie. Po strajkach na Wybrzeżu oraz na Śląsku podpisane zostały tzw. porozumienia sierpniowe i powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

W przesłaniu, odczytanym przez uczestniczącego w uroczystościach ministra z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Derę, Andrzej Duda napisał, że Sierpień 1980 r. to jedna z najważniejszych kart współczesnej historii.

„Fala strajków i robotniczych protestów, których następstwem było utworzenie wielkiego ruchu Solidarności, okazała się potężną siłą rozsadzającą komunistyczny system, a w efekcie prowadzącą do fundamentalnych przemian, nie tylko w naszej ojczyźnie, lecz także w tej części Europy oraz w układzie globalnym” – napisał prezydent Duda.

Podkreślił, że z dumą i wdzięcznością będzie wspominany zryw tych, którzy przed 38. laty upomnieli się wolność, swobody obywatelskie, ludzką godność i prawa pracownicze.

„Jednym z miejsc, które pięknie zapisały się w kronikach polskiego Sierpnia są Tarnowskie Góry (…) Głos strajkującego Śląska, którego najwcześniejszym wyrazem była akcja w Tarnowskich Górach, w ogromnym stopniu przyczynił się do zwycięstwa Sierpnia ‘80” – dodał prezydent.

Wyraził zadowolenie, że związkowcy z „S”, lokalne władze upamiętniają strajk w „Fazosie”. Ocenił, że jest to wyraz hołdu i pamięci, a także symbol patriotyzmu. Podziękował organizatorom obchodów rocznicowych i dodał, że Tarnowskie Góry to przykład pielęgnowania tradycji, historii i patriotyzmu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl