Prezydent RP wręczy odznaczenia państwowe działaczom opozycji antykomunistycznej

W południe w Pałacu Prezydenckim szef państwa polskiego Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe działaczom opozycji antykomunistycznej. 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny.

Jak co roku, w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, Prezydent Polski odznacza tych, którzy wykazali się szczególnymi zasługami w walce o niepodległość naszej Ojczyzny.

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Każdego 13 grudnia zadajemy to samo pytanie: czy wygraliśmy z propagandą, jaką stworzyła ekipa Jaruzelskiego? – mówił senator prof. Jan Żaryn.

– To przemówienie i cała narracja, którą stworzyła ekipa Jaruzelskiego, spowodowały bardzo daleko idący podział w społeczeństwie. Podział tak głęboki, że każda w gruncie rzeczy symulacja socjologiczna związana z zadawaniem pytania: czy stan wojenny został słusznie wprowadzony, czy nie, w odpowiedziach w dużej mierze oznaczała zwycięstwo gen. Jaruzelskiego. Co najmniej połowa narodu polskiego uznawała – być może do dziś uznaje – że to rzeczywiście było mniejsze zło, a nie wypełnianie w gruncie rzeczy zobowiązania ekipy komunistycznej w Polsce – zaznaczył historyk.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywania działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. [czytaj więcej]

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl