fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent RP udaje się do USA i Kanady

Prezydent Polski Andrzej Duda we wtorek udaje się do Stanów Zjednoczonych. W Nowym Jorku spotka się z sekretarzem ONZ Antonio Guterresem. Z USA szef państwa polskiego uda się do Kanady. Odwiedzi Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej oraz Edmonton w Albercie; zaplanowano m.in. spotkanie z premierem Justinem Trudeau. Prezydentowi będzie towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

W Nowym Jorku w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych zaplanowano spotkania polskiego prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Dennisem Francisem oraz przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ECOSOC Paulą Narvaez.

„Tematami spotkań będą główne bieżące problemy, czyli sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie: rosyjska agresja na Ukrainę, ale także sytuacja na Bliskim Wschodzie, zarówno w Strefie Gazy oraz eskalacja konfliktu pomiędzy Izraelem a Iranem” – zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.

Jak przekazał Pawlak, Andrzej Duda weźmie też udział w spotkaniu wysokiego szczebla na temat wzmacniania odporności państw, gospodarek i społeczeństw poprzez budowanie połączeń infrastrukturalnych.

„To wydarzenie, które nawiązuje do rezolucji przyjętej przez ZO ONZ, zainicjowanej przez Polskę. Źródłem tej rezolucji są nasze doświadczenia w Inicjatywie Trójmorza, będziemy się nimi dzielić na forum Narodów Zjednoczonych” – dodał.

Drugim przystankiem wizyty Andrzeja Dudy będzie Kanada.

„Pierwszy raz urzędujący prezydent Polski odwiedzi zachodnią część Kanady. Będą to dwie prowincje: Kolumbia Brytyjska oraz Alberta” – przekazał Mieszko Pawlak.

Zaznaczył, że relacje transatlantyckie to nie tylko te z USA, ale także te Kanadą.

„Cieszymy się, że prezydent tą wizytą przyczyni się do pogłębienia tych relacji, bo jest to jeden z priorytetów Polski na prezydencję w Radzie UE w pierwszej połowie przyszłego roku” – dodał.

Jednym z punktów programu będzie wizyta w kanadyjskiej bazie marynarki wojennej w Esquimalt. Tam Prezydent RP spotka się z premierem Kanady Justinem Trudeau. Jak zapowiedział szef BPM, głównym tematem rozmowy przywódców będzie bezpieczeństwo.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl