Prezydent RP spotka się z kanclerz Niemiec

W ramach oficjalnej wizyty w Niemczech prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Główne tematy rozmów to współpraca gospodarcza, gazociąg Nord Stream 2 oraz sankcje nałożone na Rosję.

Wczoraj pary prezydenckie Polski i Niemiec z tej okazji wzięły udział w konferencji. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że pojednanie polsko-niemieckie stało się przykładem dla świata.

Traktat ma swoje korzenie przede wszystkim w woli zbliżenia pomiędzy  Polakami i Niemcami (…) pomiędzy naszymi społeczeństwami, pomimo straszliwych okrucieństw i krzywd, do jakich doszło podczas i w związku z II wojną światową. Ogrom tego, co trzeba było przełamać nie ma precedensu w historii. Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jestem dumny, że mój naród podążył drogą pojednania z narodem niemieckim. To nasz wielki wspólny dorobek  i wielki przykład – nie tylko dla Europy, ale i dla świata – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Szef polskiego państwa jeszcze dziś wróci do Polski,  ponieważ tego samego dnia do Warszawy przybędzie prezydent Niemiec Joachim Gauck. Oba spotkania odbywają się w ramach wspólnych obchodów 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Traktat został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl