fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki spotka się z kanclerzem O. Scholzem

W Berlinie rozmawiać będą dziś premier Polski i kanclerz Niemiec. W spotkaniu będzie uczestniczył także prezydent Litwy – poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller.

Rozmowy odbędą się z inicjatywy premiera Polski. Dyskusja ma dotyczyć zwiększenia pakietu sankcji na Rosję po agresji na Ukrainę.

Jak powiedział rzecznik rządu, premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Litwy Gitanas Nauseda będą przekonywać kanclerza Niemiec Olafa Scholza do zgody na daleko idące restrykcje. Unia Europejska musi niezwłocznie przyjąć pakiet bezwzględnie twardych sankcji – zaznaczył.

– To, co dzieje się na terenie Ukrainy, to przejaw rosyjskiego bestialstwa, rosyjskiego barbarzyństwa. W tym czasie Unia Europejska musi działać zgodnie. Tak, jak wiemy, na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej były przyjęte sankcje. Były one daleko idące, ale mimo wszystko niektóre państwa nie pozwoliły na to, aby sankcje były bezwzględnie twarde. Sankcje, które spowodują, że Rosja zrewiduje swoje imperialne plany. Premier Mateusz Morawiecki w ciągu ostatnich dni rozmawia ze wszystkimi możliwymi premierami i prezydentami krajów Unii Europejskiej, aby przekonywać ich do tych decyzji. Dziś odbędzie się spotkanie z kanclerzem Niemiec – poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller.

https://twitter.com/PremierRP/status/1497500400861257729

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ponownie wezwał przewodniczących Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej między innymi do odcięcia Rosji od systemu SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej), zamrożenia i konfiskaty majątków rosyjskich elit oraz odcięcia firm od rynków kapitałowych, a także do odejścia od kupowania paliw od Rosji.

Unia Europejska dotychczas zdecydowała się znacznie ograniczyć dostęp Rosji do europejskich rynków kapitałowych, utrudniając i zwiększając koszt finansowania jej zadłużenia. Ograniczy też dostęp Rosji do kluczowych technologii, co ma uderzyć w rosyjską gospodarkę. Prezydent Władimir Putin i szef rosyjskiego, MSZ Siergiej Ławrow, zostali wczoraj dodani do listy sankcji Unii Europejskiej. Restrykcje polegają na zamrożeniu aktywów w Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl