fot. PAP/Marcin Bielecki

Prezydent RP: Polimery Police zmienią mapę przemysłową Polski

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej inauguracji kolejnego etapu inwestycji „Polimery Police” w Grupie Azoty. W przemówieniu szef państwa polskiego podkreślił, że ta instalacja zmieni oblicze Polic jako miasta i jego pozycję na mapie przemysłowej Polski; zmieni też pozycję woj. zachodniopomorskiego.

Dzięki inwestycji „Polimery Police” w Grupie Azoty powstanie 400 miejsc pracy, a pośrednio, wokół nowej fabryki, w której wytwarzany będzie polipropylen, takich miejsc powstanie trzy razy więcej – wskazał prezydent. Andrzej Duda dodał, że inwestycja cieszy go, ponieważ realizuje także postulat reindustrializacji Polski, który zgłaszał przed objęciem urzędu prezydenta.

– Cieszę się ogromnie, że to właśnie się dzieję, że w Polsce będzie zakład, który będzie w ogromnym stopniu zabezpieczał europejskie, ale i w jakiejś części i światowe zapotrzebowanie na polipropylen. Tworzywo sztuczne, które jest dzisiaj tak niezwykle popularne, które jednocześnie należy do tych tworzyw sztucznych, które – jak na warunki tworzenia tworzyw sztucznych – są jeszcze najbardziej sprzyjające środowisku naturalnemu, stosunkowo najłatwiejsze w jego rozłożeniu i zabezpieczeniu środowiska naturalnego przed jego negatywnym wpływem. W związku z powyższym, rzeczywiście to jest pójście w absolutną nowoczesność – dodał Andrzej Duda.

W niedzielę podpisana została umowa kredytowa dla Polimerów, która pozwoli na realizację największego projektu inwestycyjnego w historii Grupy Azoty.

Polimery Police to instalacja produkcyjna, która ma wytwarzać niemal pół miliona ton polipropylenu rocznie. Wartość inwestycji to ok. 7 mld zł.

Uruchomienie produkcji w Policach w pełni zaspokoi potrzeby importowe Polski na to tworzywo. Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji ma nastąpić w czwartym kwartale 2022 r. Na generalnego wykonawcę wybrano Hyundai Engineering.

RIRM/TV Trwam News

drukuj