fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent powoła dziś skład swojej kancelarii

Prezydent Andrzej Duda, który wczoraj oficjalnie objął urząd, dziś uroczyście powoła skład swojej kancelarii.  Uroczystość odbędzie się o godz. 12 w Pałacu Prezydenckim.

Według nieoficjalnych informacji – poseł Małgorzata Sadurska ma być szefową kancelarii, poseł Adam Kwiatkowski – szefem gabinetu, poseł Maciej Łopiński – szefem zespołu doradców. Za sprawy zagraniczne ma odpowiadać poseł Krzysztof Szczerski, a za sprawy kultury – poseł Wojciech Kolarski. Szefem BBN ma zostać Paweł Soloch, szef Instytutu Sobieskiego.

Poseł Adam Kwiatkowski podkreśla jednak, że do prezydenta należy decyzja, o której sam poinformuje Polaków.

– Kwestie personalne, to kto będzie ministrem i kto będzie współpracował z panem prezydentem Andrzejem Dudą – prezydent Duda mówił o tym w kilku swoich wystąpieniach, że chce o tym powiedzieć osobiście, chce powiedzieć o tym, za co ci ministrowie będą odpowiadać i myślę, że do tego momentu musimy się z tymi spotkaniami też wstrzymać – powiedział poseł.

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, że prezydent w swoim wczorajszym orędziu duży nacisk położył na politykę zagraniczną. Jak dodał parlamentarzysta – osoba, która będzie w kancelarii za te sprawy odpowiedzialna, stanie przed wieloma zadaniami.

– To jest ta próba odbudowania sojuszy z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Taką ideę prezydent sformułował. Rzeczywiście aktywniejsza polityka w stosunku także do wielkich Europy, choćby Niemiec i Francji. Myślę, że może liczyć także na poprawę relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Ten szczyt NATO w następnym roku w Warszawie daje ku temu dobre podstawy. W stosunku do Rosji myślę, ze w tej chwili wykonywanie jakiś gestów przez któryś kraj indywidualnie, byłoby przez wspólnotę europejską nie najlepiej odebrane. Tu musimy więc liczyć na wspólne stanowisko wszystkich państw UE. Jeżeli nastąpiłaby poprawa tych relacji, to także poprawa relacji między Polską i Rosją – wskazuje europoseł.   

W najbliższy weekend prezydent Andrzej Duda ma wyruszyć w objazd po kraju. Takie wyjazdy mają odbywać się w trakcie całej prezydentury. Podczas pierwszych 100 dni urzędowania, prezydent będzie miał również napięty grafik wizyt zagranicznych. Odwiedzi najważniejszych sojuszników Polski w Europie Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj