fot. PAP/Mateusz Marek

Prezydent podpisał ustawę ws. młodzieżowych rad gminy, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów dot. samorządów lokalnych w sprawie młodzieżowych rad gminy, powiatu i młodzieżowego sejmiku województwa. Uroczystość w ogrodach zewnętrznych Pałacu Prezydenckiego odbyła się w Dniu Dziecka w obecności m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, a także młodzieży.

W przemówieniu prezydent Andrzej Duda powiedział, że podpisana przez niego ustawa w ogromnym stopniu wspiera i rozwija młodzieżową samorządność. Podkreślał, że młodzi ludzie muszą mieć możliwość wypowiadania się w kwestiach, które ich dotyczą.

– Bardzo się cieszę, że na różnych szczeblach działalności politycznej w naszym kraju od dzisiaj głos młodych ludzi, ich opinia czy inicjatywa będzie brzmiała mocniej, skuteczniej. Jeżeli zapytania czy inicjatywy zostaną skierowane przez młodzieżowe rady do odpowiednich podmiotów, to będą miały one obowiązek odnieść się do tego. Będzie to asumpt do dyskusji nt. tego, co będzie z przyszłością – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zgodnie z podpisaną nowelą, młodzieżowa rada gminy może zostać utworzona na wniosek co najmniej jednej piątej ustawowego składu rady gminy bądź wójta gminy, organizacji pozarządowych lub uczniów i studentów szkół oraz uczelni z terenu gminy.

Rada będzie mieć charakter konsultacyjno-doradczy i będzie jej przysługiwać inicjatywa uchwałodawcza. Do jej zadań będzie należeć opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży, udział w opracowaniu działań strategicznych gminy na rzecz młodzieży i podejmowanie działań na rzecz młodzieży.

Takie same kompetencje – na wyższych szczeblach samorządu – będą mieć młodzieżowe rady powiatu i młodzieżowe sejmiki województw.

RIRM

drukuj