Prezydent podpisał ustawę ratyfikującą pakt fiskalny

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę dotyczącą ratyfikacji paktu fiskalnego. PiS zapowiada, że zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Pakt fiskalny wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych, ustanawiając bardziej automatyczne sankcje.

Wydawało się, że głowa państwa stanie na straży konstytucji i wobec tak zdecydowanego głosu opozycji oraz podnoszonych przez nią wątpliwości prawnych w tej sprawie będzie chciał je sprawdzić – akcentuje poseł Krzysztof Szczerski.

– Prezydent Bronisław Komorowski podpisał tę ustawę. Oddał Polskę pod rygory paktu fiskalnego. Tym samym potwierdza fakt, że jest to prezydentura żyrandolowa, czyli nigdy w sprawach, które narzuca obóz rządzący Donalda Tuska i PO nie poddaje tej polityki refleksji, tylko się z nią w pełni zgadza. Zostaje nam ostatnia próba sprawdzenia zgodności z konstytucją tej ustawy, czyli zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego.  PiS taką inicjatywę podejmie, bo to obiecaliśmy Polakom powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Poseł Krzysztof Szczerski przypomina, że w przyszłym tygodniu planowane jest pierwsze spotkanie euro szczytu i to właśnie ten fakt – jak mówi – mógł być decydujący przy podejmowaniu decyzji przez prezydenta właśnie teraz.

– Premier chce się popisać, że będzie zaproszony na spotkanie euro szczytu, choćby móc siedzieć w drugim rzędzie i przysłuchiwać się obradom państw strefy euro. Najpierw musiał przynieść w ręce bilet w postaci paktu fiskalnego, by móc sobie zrobić zdjęcie z innymi przywódcami krajów strefy euro, a potem pokazać Polakom, jak to jest być ważnym graczem europejskim. Kupił za to bilet w postaci przyspieszonej, szybkiej ratyfikacji w Parlamencie i przez prezydenta. Teraz będzie mógł z tym biletem, którego ceną jest Polska, pojechać na euro szczyt – dodaje poseł Krzysztof Szczerski.

 

Wypowiedź posła Krzysztofa Szczerskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj