fot. flickr.com

A. Komorowska w fundacji PZU. Prof. Soroka: jest tu pewien konflikt interesów

Anna Komorowska, żona byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, od dwóch tygodni zasiada w Radzie Fundacji PZU – poinformowało Radio ZET.

Jej zadaniem jest kontrola wielomilionowych wydatków fundacji. Osoby zasiadające w radzie pracują społecznie – nie dostają wynagrodzenia. Mają natomiast wpływ na to, jakie projekty z dziedziny edukacji, pomocy społecznej czy kultury zostaną sfinansowane.

Prof. Paweł Soroka, zwraca uwagę, że powinno się unikać takich sytuacji. Może to skutkować wykorzystywaniem wysokich stanowisk do załatwiania różnych interesów – dodał ekonomista.

– Jest tutaj pewien konflikt interesów. Może nie w sensie bezpośrednim, ale kiedy małżonka prezydenta jest członkiem takiej rady, jej zdanie może się liczyć i może wpływać na ważne decyzje fundacji, która jest fundacją państwową. Natomiast teraz, kiedy prezydent Komorowski już ustąpił, zakończył kadencję (…), ta sytuacja się inaczej przedstawia. Powinno się unikać, by w strukturach organów tych fundacji byli politycy, bo wtedy decyzje takich ciał są narażane na tzw. klientelizm polityczny – zaznacza profesor.

Anna Komorowska pracę w Radzie Fundacji PZU rozpoczęła dwa tygodnie temu. W ubiegłym tygodniu wzięła udział w pierwszym posiedzeniu Rady.

RIRM

drukuj