PKW: Oficjalne wyniki wyborów o godz. 18.00

O godzinie 18.00 Państwowa Komisja Wyborcza poda oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Sondaże wskazują na zwycięstwo Andrzeja Dudy, który według nieoficjalnych informacji uzyskał 52 proc. głosów. Bronisława Komorowskiego poparło 48 proc. wyborców. Frekwencja wyniosła 55,5 procent.

Andrzej Duda wygrał w siedmiu województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, podlaskim, małopolskim, mazowieckim i łódzkim. Z kolei urzędujący prezydent miał przewagę w województwach: opolskim, pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i śląskim. Andrzej Duda wygrał na wsi zaś Bronisław Komorowski mógł liczyć na wyższe poparcie w ośrodkach miejskich. Ustępujący prezydent wygrał także w aresztach i zakładach karnych, zdobywając 82,7 proc. głosów. Kandydata PiS-u poparło 14,8 proc. osadzonych.

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyników ustępujący prezydent zwrócił się do swoich wyborców, twierdząc, że są oni cennym ogniwem, mogącym zatrzymać w Polsce falę nienawiści.

Te 47 proc. to demokratyczne, pospolite ruszenie w imię obrony naszej wolności, w imię powstrzymania fali nienawiści i agresji, którą wszyscy jeszcze tak niedawno przeżywaliśmy. Tę falę nienawiści i agresji trzeba powstrzymać. To pospolite ruszenie może ją zatrzymać; to pospolite ruszenie jest nadal Polsce demokratycznej potrzebne. Idą następne bitwy, idą następne wyzwania, musimy być na nie gotowi – powiedział Bronisław Komorowski.

Ta prezydentura ma być prezydenturą otwartych drzwi do pałacu – zapowiedział w trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda. To jedna z głównych przedwyborczych obietnic prezydenta elekta.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, kiedy już zostaje wybrany, ma służyć narodowi, a przede wszystkim ma słuchać i być otwartym, dlatego drzwi pałacu prezydenckiego będą otwarte – dla inicjatyw społecznych, takich, z którymi ja się zgadzam, ale także takich, co do których mogę mieć wątpliwości czy nawet zgadzał się nie będę. Jestem otwarty na rozmowy, ponieważ szacunek należy się każdemu człowiekowi – podkreślił Andrzej Duda.

Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich poparli Polacy w Stanach Zjednoczonych. Kandydat PiS-u wygrał z Bronisławem Komorowskim we wszystkich czterech okręgach konsularnych. Andrzej Duda zdobył 18 tys. 583 głosy, a urzędujący prezydent 4 tys. 392 – wynika z danych konsulatów w USA. Komorowski wygrał tylko w 2 z 22 obwodowych komisji wyborczych utworzonych na terenie USA – w Waszyngtonie i San Francisco.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl