Prezydent odłożył swoją decyzję ws. nominacji generalskich

Podczas dzisiejszych uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza mianowanych na stopień podporucznika zostało 165 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej. Zapadła również decyzja w sprawie nominacji generalskich, które miały odbyć się 15 sierpnia. Prezydent Andrzej Duda opinie w tej sprawie wyda w innym terminie. MON nie ukrywa zaskoczenia tą decyzją.

W miejscu, gdzie tradycyjnie 15 sierpnia odbędą się główne uroczystości Święta Wojska Polskiego, absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej otrzymali dziś nominację na pierwszy stopień oficerski. To m.in. żołnierze korpusu sił powietrznych, łączności i informatyki oraz inżynierii wojskowej. Wśród wyróżnionych przysięgę złożyło 25 kobiet. Rektor Wojskowej Akademii Technicznej pułkownik prof. Tadeusz Szczurek gratulował magistrantom ukończenia studiów na elitarnej uczelni.

– Podporucznik magister inżynier, to brzmi dumnie. Kończąc trudne i wymagające poświęcenia studia w pełni zasłużyliście na to, aby tę dumę odczuwać. Wierzę, że sprostacie powierzonym wam obowiązkom – powiedział do zebranych prof. Tadeusz Szczurek.

Aktu promocji dokonali: pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Michał Sikora oraz zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał brygady Jan Dziedzic. W uroczystości uczestniczył minister Antoni Macierewicz, a także przedstawiciele kancelarii prezydenta, parlamentu, rektorzy wojskowych uczelni oraz kapelani.

– Stajecie się częścią elity armii polskiej i będziecie ją współkształtowali, będziecie ją odradzali, będziecie ją na nowo tworzyli, bo armia polska to armia, która staje przed nowymi wyzwaniami – zaznaczył szef resortu obrony narodowej.

Antoni Macierewicz wspólnie z ministerstwem wprowadza obecnie reformę systemu dowodzenia polską armią. Przygotowano projekty odpowiednich ustaw oraz opracowano strategiczny przegląd obronny, który wskazuje realne zagrożenia i sposoby modernizacji armii.

W związku z potrzebą zmian w wojsku Antoni Macierewicz przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie 14 wniosków dotyczących awansów oficerów Sił Zbrojnych RP na stopnie generalskie. Prezydent postanowił odłożyć swoją decyzję na inny termin w sprawie generalskich nominacji. Powodem są trwające uzgodnienia dotyczące reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

„Prezydent Andrzej Duda oczekuje szybkiego zakończenia prac nad projektem reformy systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi” – głosi dzisiejszy oficjalny komunikat Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Decyzja prezydenta zdziwiła MON, zwłaszcza, że resort od dawna prowadzi rozmowy z BBN na temat nowej struktury dowódczej.

Prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej, uważa, że zmiany należy wprowadzić kompleksowo.

 – Wiadomo, że powinien być zmieniony system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. To znaczy, że ta struktura, która jest obecnie, ulegnie zmianie. To z kolei oznacza, że ci generałowie, którzy mieliby być awansowani, obejmą stanowiska w obecnej strukturze, a następnie będziemy zastanawiali się, czy oni pasują do tej nowej struktury, jak wyglądają ich kompetencje i kwalifikacje. Moim zdaniem najpierw należy przeprowadzić zmiany tego systemu dowodzenia, a dopiero później zastanawiać się nad awansami – stwierdził prof. Romuald Szeremietiew.

Warto jednak pamiętać, że od początku swojej kadencji prezydent awansował już 26 oficerów na stopnie generalskie oraz mianował nowych oficerów na wszystkie najwyższe stanowiska w siłach zbrojnych.

Grzegorz Skrobotowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podkreśla, że zarówno prezydent, jak i minister obrony muszą współdziałać, by odbudować polską armię.

– Polacy powinni z pewnością spać spokojnie i być przekonani, że jeżeli chodzi o względy bezpieczeństwa, nasz kraj cały czas jest bezpieczny, co oczywiście nie wyłącza takiej opcji, że jako kraj, który dba o swoje interesy musimy być wyczuleni na ewentualne różnego rodzaju próby oddziaływań sił zewnętrznych. Nie upatrywałbym zarzewia konfliktu pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej – powiedział dr Grzegorz Skrobotowicz.

Z brakiem generalskich nominacji w Święto Wojska Polskiego mieliśmy do czynienia także dwa lata temu. Obecnie mogą one być wręczone także 11 listopada.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl