Prezydent: kultura przenika wszystkie sfery ludzkiej aktywności

Kultura przenika wszystkie sfery ludzkiej aktywności i wszyscy mają prawo w niej uczestniczyć – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników piątkowej uroczystości wręczenia Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Prezydent w liście odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego wyraził radość, że w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości „do grona przedstawicieli kultury dołączą kolejne znakomite osobistości” – teatru, filmu, muzyki, literatury, sztuk wizualnych, twórczości ludowej, dziedzictwa kulturowego, a także upowszechniania i animacji kultury.

„Różnorodność i bogactwo kategorii odpowiada roli i znaczeniu kultury dla naszej tożsamości, dla naszego duchowego rozwoju i życia. Kultura przenika wszystkie sfery ludzkiej aktywności i wszyscy mają prawo w miej uczestniczyć. Jest ważnym społecznym spoiwem, przestrzenią, w której stawia się ważne pytania i udziela ważnych odpowiedzi. Jest wreszcie tą sferą, która daje wytchnienie, pozwala na chwilę refleksji i sprawia, że możemy w pełni cieszyć się życiem i bardziej świadomie je przeżywać” – napisał prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że odzyskanie przez Polskę niepodległości, którego stulecie obchodzimy w tym roku, to zasługa powstań narodowych i dyplomatycznych zabiegów, ale – jak napisał – jest „w równym stopniu zasługą pisarzy, poetów, kompozytorów, malarzy i ludzi teatru, którzy w mrocznych czasach zaborów wykazując się niekiedy niezwykłą odwagą, a zawsze wielkim umiłowaniem ojczyzny, pielęgnowali, rozpalali i umacniali ducha polskości i nadziei, że wolna Polska w końcu się odrodzi”.

PAP/RIRM

drukuj