fot. PAP/EPA

Prezydent J. Biden obiecał pomoc dla Haiti, ale nie wyśle żołnierzy

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, powiedział w czwartek, że wyśle pomoc logistyczną do Haiti, aby wesprzeć międzynarodową misję bezpieczeństwa, która ma wkrótce przybyć do tego kraju terroryzowanego przez zbrojne gangi przestępcze, ale powtórzył, że nie skieruje tam amerykańskich żołnierzy.

Oświadczenie to złożył na konferencji prasowej w Białym Domu, na której wystąpił wspólnie z prezydentem Kenii, Williamem Ruto, którego kraj zobowiązał się do wysłania oddziału policji w sile tysiąca ludzi, w celu wsparcia miejscowej policji w jej walce z gangami.

„Nie będzie tam amerykańskiego wojska, lecz udzielimy Haitańczykom wsparcia logistycznego i wywiadowczego oraz dostarczymy wyposażenie” – powiedział Joe Biden.

Dodał, że Stany Zjednoczone „uczynią wszystko, co w ich mocy” dla przywrócenia bezpieczeństwa w Haiti, jednak bez podejmowania bezpośredniej interwencji.

„Rozmieszczenie w Haiti tysiąca żołnierzy sił bezpieczeństwa będzie spełnieniem naszego zobowiązania wobec tego kraju” – zapewnił Ruto na konferencji prasowej.

Joe Biden, mówiąc o bezkarnej przemocy i spustoszeniu, jakie bandy rozbójnicze sieją w tym karaibskim kraju, powiedział, że „to jest kryzys, nad którym zdołamy zapanować z Kenią jako siłą dowódczą, którą my wspomożemy naszym wywiadem i wyposażeniem”.

Prezydent William Ruto, zapowiadając ścisłe współdziałanie z siłami haitańskiej policji, stwierdził natomiast, że „bandy rozbójnicze nie mają narodowości”.

„Podejmiemy decydującą walkę z nimi, przestrzegając nakazów prawa. W tym celu stworzyliśmy koalicję pod kenijskim dowództwem” – zaznaczył.

Będzie ona miała do dyspozycji siły zbrojne liczące 2500 ludzi, które podejmą walkę z dobrze uzbrojonymi bandami rozbójniczymi, kontrolującymi częściowo bądź całkowicie miasta jedenastomilionowego kraju, łącznie z kilkoma dzielnicami liczącej ponad milion ludności stolicy Port-au-Principe.

Dopiero w ubiegłym tygodniu haitańska policja zdołała odbić z rąk gangów lotnisko międzynarodowe w stolicy.

Administracja USA przeznaczyła wstępnie na sfinansowanie operacji zbrojnej w Haiti 300 milionów dolarów, ale obliczono, że jej koszty w skali roku będą dwukrotnie wyższe.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl