PAP/EPA

Prezydent Duda za utrzymaniem otwartych drzwi dla członkostwa w UE Bałkanów Zachodnich

Europa potrzebuje Europy Południowo-Wschodniej, a Europa Południowo-Wschodnia – Europy; UE musi utrzymywać drzwi dla krajów Bałkanów Zachodnich „zawsze otwarte” – powiedział w czwartek w Tiranie prezydent Andrzej Duda.

Polski prezydent, który był gościem specjalnym odbywającego się w stolicy Albanii szczytu skupiającej państwa Europy Południowo-Wschodniej tzw. inicjatywy Brdo-Brioni, na wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Albanii, Chorwacji i Słowenii podkreślił konieczność utrzymania „otwartych drzwi” do UE dla aspirujących do członkostwa krajów Bałkanów Zachodnich.

„Europa potrzebuje Europy Południowo-Wschodniej i Europa Południowo-Wschodnia potrzebuje Europy” – przekonywał Andrzej Duda.

„Jestem przekonany, że przy mądrym wsparciu te kraje staną się częścią UE w przyszłości, a UE musi utrzymać dla nich drzwi do członkostwa zawsze otwarte, szukając takich programów, takich instrumentów i takich rozwiązań, które będą je wspierały, przede wszystkim wspierały mieszkające tutaj narody, żeby mogły żyć w jak najlepszych warunkach i żeby mogły żyć w pokoju” – dodał prezydent Polski.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj