Prezydent Duda w przyszłym tygodniu złoży wizytę w siedzibie ONZ w Genewie

Priorytety Polski w ramach prac Rady Bezpieczeństwa i innych agend ONZ będą tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w poniedziałek w genewskiej siedzibie ONZ. Polska para prezydencka weźmie też udział w uroczystym koncercie muzyki polskiej dla dyplomatów związanych z ONZ.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że koncert odbędzie się w poniedziałek wieczorem w Pałacu Narodów – siedzibie ONZ w Genewie. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Genewski koncert należy do cyklu wydarzeń artystycznych, które odbywają się przez cały rok jubileuszowy z udziałem prezydenta oraz wysokiej rangi przedstawicieli innych państw lub organizacji międzynarodowych.

W czerwcu w Łazienkach Królewskich odbył się koncert, w którym wraz z prezydentem Dudą uczestniczyli przywódcy państw Europy Środkowo-Wschodniej, którzy przybyli do Warszawy na szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO.

Pod koniec października ambasada RP w Berlinie organizuje jubileuszowy koncert, na którym gośćmi będą prezydent Duda i prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Frank-Walter Steinmeier.

„Dyplomacja kulturalna jest ważnym elementem budowy międzynarodowego wizerunku Polski, co jest szczególnie istotne w kluczowych instytucjach międzynarodowych, takich jak ONZ. Prezydent jest bardzo aktywny na tym polu, zwłaszcza w tym szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości” – podkreślił minister Szczerski.

Pobyt w genewskiej siedzibie ONZ będzie pierwszym z punktów programu dwudniowego wizyty prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w Szwajcarii. W jej trakcie prezydent odwiedzi też Uniwersytet w Zurychu, gdzie we wtorek wygłosi organizowany przez Europa Institut wykład zatytułowany „The Future of Europe – Foundations of Unity of the States of Europe”, w którym przedstawi swoje spojrzenie na przyszłość integracji europejskiej.

Również we wtorek para prezydencka weźmie udział w ceremonii upamiętnienia Konsula Konstantego Rokickiego, pochowanego w szwajcarskiej Lucernie polskiego bohaterskiego konsula, który w czasie II wojny światowej ratował Żydów.

PAP/RIRM

drukuj