fot. TV Trwam News

Ustawa o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia czeka na podpis prezydenta

Ustawa o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia czeka już na podpis prezydenta. Wczoraj projekt zmian przyjął Senat. Ustawa wprowadza m.in. możliwość upoważniania asystentów medycznych przez pracowników medycznych do wystawiania w ich imieniu e-recept i e-skierowań.

Nowe rozwiązania mają też wpływ na Internetowe Konto Pacjenta – wskazywał podczas debaty senator PiS, były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Funkcjonalnością, która zaistnieje – tj. poszerzenie czy wprowadzenie nowych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta, tzw. IKP, i jednocześnie wygaszania dotychczasowego ZIP-u. Nowe możliwości to np. możliwość wystąpienia z wnioskiem o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także złożenia deklaracji do lekarza, pielęgniarki czy położnej POZ – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Pacjenci będą mogli też otrzymać SMS-a, e-maila lub powiadomienie o wycofanych z obrotu lekach, które wykupili w aptece, skorzystać z rejestracji w placówce medycznej przy pomocy aplikacji mObywatel czy zrealizować e-receptę przy użyciu e-dowodu osobistego.

Wprowadzone zmiany umożliwią pacjentom także otrzymanie bezpłatnych leków w ramach programu 75 plus także podczas wizyty u lekarza specjalisty i przy wypisie ze szpitala.

RIRM

drukuj