Prezydent Czech z wizytą w Polsce

Spotkania z prezydentem Komorowskim, premierem oraz marszałkami Sejmu i Senatu są w programie rozpoczynającej się dziś dwudniowej wizyty prezydenta Czech Milosza Zemana w Polsce. W piątek prezydenci wezmą udział w konferencji nt. gospodarki. 

Zeman przyjeżdża do Warszawy z oficjalną wizytą. Polska stolica, po Bratysławie i Wiedniu, jest celem jego trzeciej podróży zagranicznej po objęciu 8 marca urzędu.

Prezydencki minister Jaromir Sokołowski zaznaczył, że Czechy są obecnie głównym partnerem politycznym i gospodarczym Polski w regionie Europy Środkowej, a jednocześnie bliskim sojusznikiem w UE i NATO.

Ważnym tematem rozmów prezydentów, jak zapowiedział minister, obok kwestii europejskich i regionalnych, będą perspektywy rozwoju infrastruktury energetycznej i transportowej, której braki znacząco utrudniają intensyfikację kontaktów, zwłaszcza gospodarczych.

Wśród tematów rozmów – zapowiedział Sokołowski – pojawi się też kwestia polskiej żywności na czeskim rynku. Podczas wizyty omówiona ma zostać także kwestia polityki wschodniej.

W czwartek rano Zeman, który przyjedzie wraz z żoną Ivaną, zostanie oficjalnie powitany przez polskiego prezydenta na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie politycy rozpoczną rozmowy, po których – o godzinie 13.15 – odbędzie się wspólna konferencja prasowa.

Przed godziną 16 czeski prezydent złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W czwartek spotka się także z premierem i marszałek Sejmu.

W piątek Zeman weźmie udział w konferencji „Współczesność i rozwojowe trendy czesko-polskich stosunków gospodarczych”. Głównymi tematami konferencji będzie rozwój infrastruktury i korytarzy transportowych jako impuls dla konkurencyjności przedsiębiorstw w Europie Środkowej oraz współpraca w energetyce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl