Prezydent Andrzej Duda: Walka z zaborcami była toczona nie tylko orężem

Walka z zaborcami o utrzymanie naszej tradycji, kultury i polskiej duszy była toczona nie tylko orężem, ale także pędzlem, dłutem i piórem – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowego wernisażu wystawy malarstwa „Polska w pejzażach” w Pałacu Prezydenckim.

Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w wernisażu wystawy malarstwa „Polska w pejzażach”, połączonym z otwarciem ekspozycji fotografii „W drodze do Niepodległości”.

Jak podkreślił prezydent, wystawa „ma charakter wyjątkowy”, ponieważ „wprowadza nas do wolnej, niepodległej, suwerennej, zmartwychwstałej Polski”.

„Na górze (…) znajdują się obrazy przedstawiające Polskę w pejzażach. To są obrazy pochodzące z XIX i XX wieku, które pokazują pewną zmianę, nie tylko w trendach artystycznych, ale pokazują także zmianę w duszy polskiej, jaka nastąpiła od czasów zaborów poprzez zwycięstwo 1918 roku i dumę z budowy odnowionej Polski, z tego jak rośnie ona nowoczesna na miarę ówczesnej Europy i ówczesnego świata” – mówił.

Jak dodał, w pejzażach pochodzących z czasów zaborów dominuje „tęsknota, element smutku, ale i oczekiwania”.

„Może właśnie najlepszym przykładem tego oczekiwania jest obraz za mną, przedstawiający Giewont. Ale jakże ten Giewont jest ucharakteryzowany na leżącego mężczyznę, leżącego człowieka i to dużo wyraźniej niż jest w rzeczywistości. Pokazuje tego czekającego, śpiącego rycerza, który wstanie po to, żeby ratować swoją ojczyznę wtedy, kiedy zabrzmi złoty róg” – zaznaczył.

Prezydent zwrócił uwagę, że obrazy ukazują także „głęboką, symboliczną polskość”.

„Ona jest jak znak narodowy i to jest charakterystyczne dla malarstwa tamtego okresu, okresu oczekiwania na wolną Polskę, okresu walki z zaborcami, która przecież była toczona na co dzień – nie tylko orężem w powstaniach i później w czasie walki o odzyskanie niepodległości, ale ona była toczona także pędzlem, dłutem, piórem o utrzymanie naszej tradycji, o utrzymanie naszej kultury, o utrzymanie polskiej duszy. Ten bój się toczył i ten bój był zwycięski, co pokazują kolejne obrazy” – powiedział.

PAP/RIRM

drukuj