fot. wikipedia

Szef MSZ Litwy gratuluje USA opublikowania „listy Putina”

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius pogratulował we wtorek USA opublikowania listy polityków i oligarchów, powiązanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jest to ostrzeżenie, które należy traktować poważnie – ocenił.

W opinii szefa litewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest to odpowiedź Waszyngtonu na działania Rosji w przestrzeni międzynarodowej.

„To nie są sankcje, jest to ostrzeżenie i należy to traktować bardzo poważnie” – powiedział agencji BNS minister Linas Linkeviczius.

Według niego „Waszyngton teraz uważnie będzie śledził zachowanie Rosjan, którzy znaleźli się na liście, z gotowością zastosowania wobec nich sankcji”.

W nocy z poniedziałku na wtorek ministerstwo finansów USA opublikowało listę zawierającą nazwiska 114 polityków i 96 oligarchów, którzy zdaniem władz amerykańskich są powiązani z Putinem. Ma to doprowadzić do zwiększenia presji na rosyjskiego przywódcę.

Opublikowanie listy, znanej jako „lista Putina”, ma na celu ujawnienie osób, które wzbogaciły się lub uzyskały wpływy dzięki powiązaniom z prezydentem Rosji. Nie uruchamia ona żadnych amerykańskich sankcji wobec wymienionych na niej osób.

Na liście znalazły się osoby uznane za postacie ważne w rosyjskiej polityce, wśród nich premier Dmitrij Miedwiediew i minister obrony Siergiej Szojgu.

PAP/RIRM

drukuj