Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Bułgarii

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę po południu przybył do stolicy Bułgarii, Sofii. W polskiej ambasadzie spotka się z Polakami mieszkającymi w tym kraju. Rozmowy dwustronne prezydent przeprowadzi w poniedziałek.

Wizyta odbywa się w ramach przygotowań do lipcowego szczytu NATO – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Polska – zgodnie z zasadą solidarności w ramach NATO – chce nie tylko zabiegać o więcej Sojuszu w Polsce, ale także o to, by cały region był bardziej bezpieczny. Polska jest gotowa partycypować w bezpieczeństwie regionu – powiedział Szczerski.

Prezydent Duda w Sofii będzie rozmawiał także o współpracy wojskowej, kryzysie imigracyjnym, konflikcie na Ukrainie, bezpieczeństwie w regionie Morza Czarnego oraz o kwestiach związanych z energetyką. W poniedziałek na sofijskim placu Aleksandra Newskiego polskiego prezydenta oficjalnie powita prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew. Przywódcy przeprowadzą rozmowę sam na sam, a następnie pod przewodnictwem szefów państw spotkają się delegacje obu krajów. Prezydent Duda otrzyma najwyższe bułgarskie odznaczenie, order Stara Płanina ze wstęgą.

Andrzej Duda spotka się także z premierem Bojko Borysowem i przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Cecką Caczewą.

PAP/RIRM

drukuj