fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda przyjął meldunek szefa Sztabu Generalnego WP

Prezydent Andrzej Duda przyjął na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie meldunek szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Gocuła. To kolejny punkt uroczystości związanych ze świętem Wojska Polskiego.

Generał Gocuł zgłosił gotowość polskich żołnierzy, a także żołnierzy z USA i Kanady do uroczystej defilady wojskowej. Po przyjęciu meldunku, prezydent udał się odkrytym samochodem w stronę Belwederu, gdzie odebrał defiladę.

Sobotnie obchody święta Wojska Polskiego rozpoczęły się o godz. 8.45. Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, po czym udał się do Katedry Polowej WP, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego. Następnie Andrzej Duda złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego u wylotu ul. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Defiladę wojskową, która ruszyła po godz. 12, rozpoczęła defilada powietrzna. Biorą w niej udział kolejno: samoloty TS-11 Iskra, śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8 i Mi-24, potem samoloty M-28 Bryza, C-295, C-130 Hercules, PZL-130 Orlik, Su-22, MiG-29 i F-16.

Następnie w przemarszu weźmie udział ok. 900 żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych. Część pieszą zakończą żołnierze z USA i Kanady (łącznie ponad 40) oraz kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP.

Defiladę pojazdów rozpoczną motocykle, quady, samochody, pojazdy opancerzone i przewożące bezzałogowce, należące do Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej. Następnie Al. Ujazdowskimi przejadą m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak i ich odpowiedniki z USA – wozy Stryker. Po nich zaprezentują się artylerzyści z radarami Liwiec, armatohaubicami Dana, wyrzutniami rakietowymi Langusta oraz – po raz pierwszy podczas parady na Święto Wojska Polskiego – wozami należącymi do Morskiej Jednostki Rakietowej (do niedawna Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego).

PAP/RIRM

drukuj