Prezydent Andrzej Duda: Duma z naszego dorobku pozwala nam budować wspólnotę ponad podziałami

Polska jest jedna, wolność Polski jest jedna, niepodzielna, duma z naszego dorobku pozwala nam budować wspólnotę ponad podziałami – mówił prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowego koncertu pieśni legionowych „Powrócim pełni sławy” w Teatrze Polskim w Warszawie.

„To spotkanie inauguruje obchody stulecia niepodległości Polski. Inauguruje je w sposób specyficzny, tym, co chyba w każdej polskiej duszy, z tego stulecia, z tej wielkiej tradycji, jest najbardziej zakorzenione i bardzo dla wszystkich wspólne, oczywiście poza tym największym, którym jest niepodległość Rzeczpospolitej i jej suwerenność. Nasza tradycja wspaniale wybrzmiewa w pieśni: żołnierskiej, powstańczej, legionowej, pieśni, która opowiada o polskiej duszy, o tym, co prowadziło młodych chłopaków do walki, po co do niej szli, co wtedy czuli” – mówił prezydent RP.

Cytując ostatnie wersy pieśni „O mój rozmarynie”, w których narrator przewiduje swoją śmierć na polu bitwy, Andrzej Duda mówił: „Jak bardzo widać w tym tę polską, romantyczną duszę, to pragnienie wolnej ojczyzny, a jednocześnie świadomość, że za tę wolną ojczyznę trzeba będzie zapłacić może największa cenę. Jakże my Polacy niezwykle to cenimy, jakże pamiętamy! Jakże przy ogniskach, spotkaniach rodzinnych wracamy do tych pieśni! Jako prezydent RP niezwykle cenię to, że odradza się zwyczaj wspólnego śpiewania, nie tylko w gronie rodziny i przyjaciół, ale że są organizowane te spotkania, które my zaczęliśmy nazywać +śpiewankami+ w miasta, miasteczkach, że ludzie się jednoczą w tym wspomnieniu naszej tradycji, a jednocześnie jej budowaniu” – mówił Andrzej Duda.

„Wierzę, że w nas Polkach będzie to, co nas kiedyś prowadziło – wiara w wolną Polskę, niezachwiana wiara w to, że będziemy trwali, w to, że zwyciężymy (…) Chciałbym, żeby w tym roku stulecia, w tym przededniu 150 rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z największych ojców niepodległości (…) byli dumni z naszego wielkiego dorobku, z tego, że umieliśmy przetrwać najtrudniejsze momenty, jako naród, jako wspólnota. To właśnie pozwala nam budować wspólnotę ponad podziałami, ponad wszelkim sporami. Polska jest jedna, wolność Polski jest jedna, niepodzielna i to ona jest dla nas wszystkich największym skarbem” – dodał prezydent.

„Powrócim pełni sławy” to widowisko multimedialne z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas którego najbardziej znane pieśni Legionów zaprezentowane zostały we współczesnych aranżacjach w scenografii opartej o technikę uprzestrzenniania zdjęć archiwalnych. Poza tekstami pieśni w koncercie wykorzystane zostały fragmenty pamiętników lub listów żołnierzy Legionów. Wystąpili m.in. Krzysztof Cugowski, Halina Mlynkowa, Natalia Szroeder, Krzysztof Kiljański, Dariusz Malejonek, Anja Orthodox, Skubas oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Koncert będzie retransmitowany przez TVP 1.

PAP/RIRM

drukuj