fot. PAP/Andrzej Lange

Prezydent RP w firmie Celon Pharma S.A.: Są tu prowadzone badania nad lekami onkologicznymi, neuropsychiatrycznymi, ale także przeciwko koronawirusowi – to wielka nadzieja nie tylko dla Polski, ale i Europy

Trzymam kciuki, by prowadzone w Celon Pharma S.A. badania się powiodły i żebyśmy w 2022 r. mieli na rynku polski preparat przeciwko koronawirusowi – mówił prezydent Andrzej Duda w środę w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. w Kazuniu Nowym (woj. mazowieckie).

Prezydent podczas środowej wizyty w Celon Pharma S.A. spotkał się z zarządem firmy oraz pracownikami działów badawczo-Rozwojowych, a także zwiedził laboratoria nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Celon Pharma S.A.

Andrzej Duda stwierdził, że założona w 2002 r. przez Macieja Wieczorka Celon Pharma S.A. jest jedną z najnowocześniejszych firma w Polsce, jest w awangardzie innowacyjności”. Jak dodał, Celon Pharma S.A. to firma młoda a jednocześnie mająca bardzo poważny dorobek w świecie farmaceutycznym, nie tylko jeśli chodzi o produkcję leków, ale przede wszystkim badań nad lekami.

Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. – mówił prezydent – powstało w 2006 r. a dzisiaj zatrudnia 160 naukowców.

„To są chemicy, biolodzy, biolodzy molekularni, biotechnolodzy, którzy tutaj w laboratoriach codziennie prowadzą badania nad lekami” – wskazał szef państwa polskiego.

Dodał, że planowane jest, by w niedługim czasie pracowało w Celon Pharma 350 naukowców.

Jak zaznaczył, obecnie prowadzonych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A. jest 15 innowacyjnych projektów.

„15 różnych preparatów lekowych, nad którymi cały czas trwają prace, a spośród których pięć jest już w tej chwili na etapie badań klinicznych. A co najważniejsze, są tu prowadzone badania nad lekami onkologicznymi, nad lekami neuropsychiatrycznymi, ale są też tutaj prowadzone badania nad lekami przeciwko koronawirusowi” – zaznaczył Andrzej Duda.

Podkreślił, że „jest to całkowicie nasz dorobek, polskiej myśli, polskich rąk a przede wszystkim ogromna nadzieja na rozwój polskie farmacji”.

„Trzymam kciuki, żeby te badania się powiodły, żebyśmy, tak jak pan prezes zapowiadał, w 2022 roku już na rynku mogli zobaczyć preparat przeciwko koronawirusowi. Natomiast, żebyście państwo do badań klinicznych mogli przystąpić, jak to jest planowane, w trzecim kwartale tego roku” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że państwowy projekt pracy nad lekami przy zakażeniu koronawirusem szacowany jest na kwotę blisko 64 mln zł, z czego prawie 40 mln zł stanowi grant, jaki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymała firma Celon Pharma.

Prezes firmy Maciej Wieczorek zaznaczył, że Centrum Badawczo-Rozwojowe Celon Pharma pracuje nad nowymi i innowacyjnymi lekami.

„Mamy dziś 15 projektów innowacyjnych, z tego pięć klinicznych. Mamy bardzo zaawansowane dwa projekty w neuropsychiatrii, zwłaszcza w depresji lekoopornej” – wskazał.

Maciej Wieczorek podkreślił  również, że Celon Pharma prowadzi badania nad trzema projektami związanymi z lekami w zakresie COVID-19.

„Nasz najbardziej zaawansowany lek już jest w badaniach klinicznych, jest w pierwszej fazie. To lek wyjątkowy, mający unikatowy profil działania. Z jednej strony na stan zapalny (…), ale też działanie przeciwfibrotyczne, związane ze zmianami w płucach” – przekazał.

Zaznaczył, że jego zdaniem ten lek idealnie nadaje się do leczenia ciężkiego przebiegu COVID-19. Poinformował też, że badania nad lekiem powinny zakończyć się za dwa miesiące.

PAP

drukuj