fot. prezydent.pl

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa zajęła się m.in. kwestią zabezpieczenia społecznego rolników

Za nami kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa. Rada zajęła się m.in. kwestią zabezpieczenia społecznego rolników.

To już trzecie posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Tematem spotkania był m.in. system zabezpieczenia społecznego rolników, w tym system emerytalny i rentowy.

– Chodzi o to, by poprawić ten system, który uczynił wiele dobrego i trwa już parędziesiąt lat. Chcemy dopasować go również do zmieniających się sytuacji w rolnictwie – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa przy prezydencie RP.

Na posiedzeniu omówiono propozycje zachęt dla rolników osiągających wiek emerytalny i perspektyw dla młodych rolników. Podjęto również decyzję o utworzeniu Roboczego Zespołu Ekspertów.

– Zespół w ciągu najbliższych kilku tygodni ma przedstawić pewne kierunki, nad którymi będą prowadzone dyskusje. Mam nadzieję, że do tego czasu Ministerstwo Rolnictwa przedstawi swój zakres prac i swoje założenia do ustawy tak, żebyśmy mogli te prace połączyć – wyjaśnił Jan Krzysztof Ardanowski.

Prace ekspertów będą dotyczyły wypracowania rozwiązań legislacyjnych w zakresie zmiany systemu zabezpieczenia społecznego dla rolników. Podczas posiedzenia dyskutowano nad zapowiedzianymi przez Ministerstwo Rolnictwa i  Rozwoju Wsi zmianami regulacji prawnych, dotyczących rodzinnych gospodarstw rolnych.

– Na czym ma to polegać? Zapowiedziano m.in. zmianę definicji tego gospodarstwa, wprowadzenie rozwiązań, które by sprawiły, że te gospodarstwa miałyby preferencje w dostępie do gruntów państwowych, miałyby zmniejszone opłaty sądowe, byłyby w jakiś sposób wspierane – poinformował przewodniczący Rady ds. Rolnictwa przy prezydencie RP.

Chodzi m.in. o propozycje systemowego wsparcia dla rolników. Pozwoliłoby to na lepsze funkcjonowanie gospodarstw w trudnych i zmieniających się warunkach gospodarki rynkowej.

TV Trwam News

drukuj