fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent A. Duda: Rzeź Woli to wielkie ludobójstwo, o którym długo nic nie mówiono

Rzeź Woli to było wielkie ludobójstwo, o którym przez lata PRL-u nic nie mówiono – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał przy tym, że ludobójstwo na Woli wymaga szczególnego upamiętnienia.

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej 2500 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli.

W krótkim przemówieniu prezydent podkreślił, że rzeź Woli „to wielkie ludobójstwo, o którym przez lata PRL-u nic nie mówiono”.

„Natomiast fakty są takie, że to olbrzymie cierpienie mieszkańców Warszawy, ludobójstwo na Woli jest czymś, co wymaga upamiętnienia” – oświadczył najwyższy przedstawiciel państwa polskiego.

„Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić, ale taka była wtedy ta rzeczywistość; to była cena, jaką zapłaciła Warszawa za dążenie do wolności. Oni z pewnością zasługują na to, żebyśmy o nich pamiętali i żebyśmy czcili te miejsca i składali hołd wszystkim tym, którzy wtedy oddali życie po to, żeby Polska mogła być na powrót wolna” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podziękował przy tym, wszystkim, którzy dbają o miejsca pamięci ofiar II wojny światowej. Jak dodał, pamięć o wydarzeniach sierpnia 1944 r. jest niezwykle ważna dla naszej historii, tożsamości i tradycji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl