Prezydent A. Duda: W Polsce nie ma miejsca na gloryfikowanie Hitlera

W Polsce nie ma miejsca na gloryfikowanie Adolfa Hitlera. Sprawcy przestępstw powinni zostać ukarani; szybkie działanie prokuratury dobrze świadczy o polskim państwie – powiedział prezydent Andrzej Duda w środę w Davos, pytany o stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność”.

Ci, którzy popełniają przestępstwa, jeżeli te przestępstwa zostaną im udowodnione, powinni zostać odpowiednio ukarani. W Polsce nie ma miejsca na gloryfikację Adolfa Hitlera, z którego rozkazu de facto wymordowano 6 milionów polskich obywateli. (…) To jest działalność antypolska i musi być tępiona” – powiedział Andrzej Duda dziennikarzom.

Bardzo się cieszę, że prokuratura zajęła się tą sprawą, zrobiła to tak szybko i w tak zdecydowany sposób. To bardzo dobrze świadczy o polskim państwie i o tym, jak funkcjonujemy ” – mówił prezydent.

„Superwizjer” TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Na jej polecenie ABW zatrzymała pięć osób, które brały udział w „obchodach” 128. rocznicy urodzin Hitlera. Usłyszały one zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju, a jedna także nielegalnego posiadania broni.

W poniedziałek zatrzymano trzech organizatorów spotkania. Jest wśród nich szef organizującego „obchody” stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” – Mateusz S. Dwaj pozostali to Adam B. i Tomasz R. W środę prokuratura poinformowała o zatrzymaniu dwóch kolejnych osób – Doroty R. i Adriana K.

PAP/RIRM

drukuj