fot. twitter.com/AndrzejDuda2020

Prezydent A. Duda: Od kiedy zostałem prezydentem, cena gazu w Polsce spadła o prawie 18 proc.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że od kiedy został prezydentem, cena gazu w Polsce spadła o prawie 18 proc., co dla zwykłej rodziny oznacza prawie 1 tys. 800 zł oszczędności. Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Drawska Pomorskiego przypomniał, że rosyjski Gazprom przelał do polskiej spółki PGNiG 1,5 mld dolarów, tj. 6 mld zł.

To – jak mówił – efekt wygranego sporu z rosyjskim dostawcą i efekt skutecznej polityki dywersyfikacji dostaw gazu, którą prowadzimy. Prezydent dodał, że to z kolei realnie przekłada się na ceny gazu.

– Od dzisiaj ceny gazu są o 10,5 proc. niższe niż do tej pory. Jeżeli do tego dodamy, że od 2015 roku, odkąd zostałem prezydentem Rzeczpospolitej, ceny cały czas trochę spadały, to całe zmniejszenie się cen na przestrzeni ostatnich pięciu lat, wliczając dzisiejszą obniżkę, wynosi prawie 18 proc. Przez te lata dla zwykłego gospodarstwa domowego, dla zwykłego domu, dla zwykłej rodziny, która ogrzewa gazem dom, która gazu używa do gotowania i do swoich codziennych potrzeb, to jest prawie 1 tys. 800 zł oszczędności. To są wymierne pieniądze – wskazywał Andrzej Duda.

Na początku czerwca PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego. To w nim uzgodniono, że do 1 lipca rosyjski koncern zwróci około 1,5 mld dolarów nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r.

Zwrot nakazał w marcowym wyroku arbitraż w Sztokholmie. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński poinformował w środę, że pieniądze od Gazpromu są już na koncie polskiej spółki.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl