fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent A. Duda: Jeśli ktoś ma objawy grypowe, proszę, niech dzwoni na infolinię

O korzystanie ze specjalnej infolinii apelował do osób z objawami grypy w sobotę w Garwolinie (Mazowieckie) prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że sytuacja związana z koronawirusem wymaga rozsądnego podejścia i wzajemnej solidarności. Zaznaczył też, że Polsce nie grożą braki żywności.

Prezydent na briefingu prasowym w Garwolinie zaapelował do osób, które zauważyły u siebie objawy grypowe, aby nie wychodziły z domu, a zadzwoniły na infolinię.

„Proszę, nie przychodzić do ośrodków zdrowia, proszę nie przychodzić na SOR-y, do szpitali, tam, gdzie są skupiska ludzkie, tylko skorzystać z infolinii i uzyskać tam informację, co zrobić, jeżeli mamy takie grypowe samopoczucie” – podkreślił prezydent.

Przyznał, że pracownicy garwolińskiej służby zdrowia zgłosili mu jedno zastrzeżenie: „kwestię środków ochrony osobistej”.

„To (środki ochrony osobistej) jeszcze mają, ale mogliby mieć tego więcej, ten zapas mógłby być większy. Tu nie ma problemu z maseczkami, pod tym względem są zabezpieczeni, ale z fartuchami jest mniej optymistycznie. To nie jest tylko problem Polski, ale ogólnoeuropejski czy ogólnoświatowy” – przyznał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że sytuacja związana z koronawirusem wymaga rozsądnego podejścia i wykazywania się wzajemną solidarnością. Zaapelował również o zwrócenie uwagi na osoby starsze i samotne, które mogą potrzebować pomocy.

„Jeżeli okazałoby się, że ktoś jest w trudnej sytuacji, to została uruchomiona akcja pomocy żywnościowej, realizowana poprzez ośrodki pomocy społecznej” – podkreślił. Prezydent wskazał, że wystarczy zgłosić do ośrodka osobę potrzebującą, aby otrzymała ona paczkę przygotowaną przez banki żywności.

„To nie są żadne +bieda paczki+” – zaznaczył prezydent.

„To są normalne zestawy z podstawowymi artykułami, smacznymi, świeżymi, które każdy może zjeść i żadna kuchnia by się ich nie powstydziła” – dodał.

Andrzej Duda wskazał, że jeżeli ktoś obawia się udać do osoby objętej kwarantanną, powinien zasygnalizować to opiece społecznej.

„Takie zapotrzebowanie zostanie zrealizowane” – podkreślił.

Prezydent zaznaczył również, że Polska ma wystarczająco duże zapasy żywności, aby dostawy do sklepów nie zostały przerwane.

„Jeszcze raz powtarzam – żywności mamy pod dostatkiem. My, dzięki naszym rolnikom, dzięki ich pracy zapewniamy bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko sobie, ale jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe także innym krajom” – zapewniał Andrzej Duda.

PAP

drukuj