fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Czas już skończyć z tą debatą o debacie. Niech media dogadają się, żeby zrobić jedną wspólną; wezmę w niej udział

Niech media się dogadają, żeby zrobić jedną debatę, mamy trzy wielkie telewizje, proszę się dogadać ze sobą; deklaruję, że wezmę udział w debacie – powiedział dziennikarzom w Parzniewie (woj. mazowieckie) prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślał, że zarówno w kampanii w 2015 r., jak i w obecnej, zawsze brał udział w debatach. Przekonywał, że ma doświadczenie w debatach i nie boi się uczestnictwa w nich.

„Natomiast mam prośbę – niech się media dogadają, mamy trzy wielkie telewizje w Polsce, jest TVP, jest Polsat, jest TVN, proszę się dogadać ze sobą, zrobić jedną wielką debatę, do której będą mogły się dołączyć jeszcze inne media i w ten sposób spokojnie przeprowadzimy tę debatę” – zaproponował prezydent.

Andrzej Duda mówił, że potrzebna jest dyskusja o Polsce, a nie dyskusja o debacie.

„Niech to będzie w duchu wspólnotowym. Nie jest to chyba jakiś straszny problem dla trzech telewizji, ustalić to, nie prześcigać się ze sobą, nie szukać nawzajem jakiś powiązań” – powiedział prezydent.

„Proszę wspólnie zorganizować, wspólnie zdecydować, jakie będą w tej debacie pytania, jak ona będzie wyglądała, porozumieć się w tej sprawie ze sztabami” – dodał.

Szef państwa polskiego zaznaczył, że chętnie weźmie udział w tak zorganizowanej, „spokojnej debacie”.

„Deklaruję, że wezmę udział w debacie, tylko proszę, żeby ją tak zorganizować, a nie że każdy będzie organizował swoją debatę. Nie było nigdy takiego zwyczaju, żeby się debaty odbywały codziennie. My prowadzimy też kampanię, spotykamy się z rodakami, to jest jak rozumiem gwóźdź kampanii” – mówił Andrzej Duda.

Kandydat KO Rafał Trzaskowski wielokrotnie apelował do Andrzeja Dudy o stawienie się na wspólnej z nim debacie.

W poniedziałek poinformował na Twitterze, że dostał zaproszenie na debatę organizowaną wspólnie przez stacje TVN i TVN24 oraz portale onet.pl i WP.pl.

„Ja stawiam sprawę jasno – chciałem debaty, chcę debaty, będę na debacie!” – zadeklarował.

Z kolei rzecznik sztabu Andrzeja Dudy – Adam Bielan poinformował, że TVP wystosowała drugie zaproszenie do obu sztabów na debatę w poniedziałek, która miałaby się odbyć w Końskich z udziałem publiczności. [czytaj więcej]

„Po nieudanej ostatniej debacie w TVP Trzaskowski narzekał na jakość pytań, więc jestem przekonany, że chętnie odpowie na pytania wyborców” – mówił Adam Bielan.

PAP

drukuj