fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent A. Duda był na Podkarpaciu. Odwiedził tereny najbardziej dotknięte powodzią

Prezydent Andrzej Duda przebywał we wtorek na Podkarpaciu. Odwiedził tereny najbardziej dotknięte powodzią. Deklarował wsparcie i przekazał promesę, która pozwoli jednostce OSP w Jaworniku na zakup nowego wozu strażackiego.

Prezydent przebywał na terenach najbardziej poszkodowanych. Był w Jaworniku Polskim (koło Przeworska), Birczy (koło Przemyśla) i w Trzcinicy (koło Jasła).

– Rzeczywiście szkody są znaczne. Rzeczka, która jest maleńka, płynęła tutaj po prostu całą doliną – mówił Andrzej Duda.

Woda porywała wszystko, co napotkała na swojej drodze.

– Proszę sobie wyobrazić, że ten ponad 10-tonowy samochód ratowniczo-gaśniczy został porwany przez wodę, zrzucony do rowu i całkowicie zalany – opowiadał prezydent.

To pojazd Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy zdołali się uratować. Weszli na dach porwanego przez wodę samochodu. Jednostka z Jawornika jest regularnie wzywana do pomocy, dlatego potrzebne było szybkie wsparcie.

– Miałem tę możliwość, żeby przekazać im promesę na zakup nowego samochodu, bo ten prawdopodobnie nie będzie się już nadawał do użytku – oznajmił Andrzej Duda.  

Nowy samochód ma trafić do Jawornika w ciągu dwóch – trzech miesięcy. Na terenach dotkniętych przez powódź prezydent deklarował, że nikt nie zostanie bez pomocy. Już teraz wojewoda przekazuje środki dla poszkodowanych.

– Zabezpieczenia powodziowe na szczęście zadziałały i polder się zapełnił. Kilka kilometrów dalej uratował pewną część, ale niestety tutaj woda przeszła – powiedział prezydent.  

Przy okazji wizyty na Podkarpaciu prezydent podziękował strażakom i wojsku. W pomoc poszkodowanym włączyli się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

TV Trwam News

drukuj