fot. PAP/Andrzej Grygiel

Rozmowy z prezydentami Izraela i Ukrainy

Przy okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz–Birkenau prezydent Polski Andrzej Duda odbył spotkania dwustronne z prezydentem Izraela Rewenem Riwlinem oraz z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

To była pierwsza rozmowa prezydentów Polski i Izraela od wielu miesięcy. Rozmowa, która odbyła się w trudnym dla naszego kraju momencie, bo zaledwie kilka dni po uroczystościach w Yad Vashem, w trakcie których nie pozwolono polskiemu przywódcy wygłosić przemówienia, o czym przypomniał dziś Andrzej Duda.

– Z wielką przykrością przyjąłem to, że polski udział w tym wielkim dziele walki przeciwko nazistom, sprawcom Holokaustu został całkowicie w czasie tych uroczystości w Yad Vashem pominięty i choćby tylko z tej przyczyny nie mogłem być tam jako Prezydent RP obecny, ponieważ pominięto polski udział w dziele walki o wolność i w dziele walki przeciwko Holokaustowi – mówił. [czytaj więcej]

Prezydent Polski wyraził nadzieję, że nie będzie więcej prób zakłamywania historii.

– O to apelujemy, to jest dla nas bardzo ważne, dlatego że to jest związane także z poczuciem godności Polaków, pamięci historycznej, a przede wszystkim pamięci wszystkich polskich rodzin, które także bardzo wielu swoich bliskich w czasie II wojny światowej straciły, czy to w walce, czy pomordowanych – dodał.

Podczas spotkania z ust prezydenta Izraela padły ważne deklaracje. W trackie wystąpienia Reuwen Riwlin zaznaczył, że naród żydowski jest nierozerwalnie związany z Polską i chce jak najlepszych relacji z naszym krajem.

– Chcielibyśmy podać dziś rękę narodowi polskiemu i prosić, abyśmy znów wrócili na drogę, którą pójdziemy razem i razem będziemy kształtować przyszłość następnych pokoleń z zachowaniem szacunku dla historii i z zachowaniem szacunku dla wartości pokoju i tolerancji – wskazał.

Prezydent Izraela zaprosił Andrzeja Dudę do złożenia oficjalnej wizyty w Izraelu.

– Abyśmy mogli wspólnie – pan i ja, pan i rząd izraelski – dyskutować o tym, jak możemy wzmocnić stosunki i tak istotną współpracę między naszymi państwami – podkreślił prezydent Izraela.

Następnie prezydent Andrzej Duda odbył dwustronną rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy dotyczyły zarówno historii, jak i współpracy. Jednym z tematów rozmów była integralność terytorialna Ukrainy.

– Mówiłem panu prezydentowi, że dla nas, dla Polski, sprawa jest jednoznaczna. My żądamy przywrócenia prymatu prawa międzynarodowego w tym zakresie, zaprzestania naruszania norm tego prawa, więc powrotu do pełnej integralności terytorialnej Ukrainy – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Wołodymyr Zełenski mówił z kolei o impasie w stosunkach polsko-ukraińskich. Chodzi o wznowienie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych Polaków, których szczątki znajdują się na terytorium Ukrainy.

– Jak wiadomo, Ukraina odblokowała przeprowadzenie prac ekshumacyjnych i poszukiwawczych na terenie Lwowa, uważam, że polska strona też odnowi ukraińską mogiłę na wzgórzu Monastyrz. W naszych relacjach od teraz akcentujemy to, co nas łączy i w przyszłości też tak będzie – powiedział prezydent Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda zaproponował też ukraińskiemu przywódcy uczczenie pamięci żołnierzy polskich i ukraińskich, którzy w 1920 roku walczyli z nawałą bolszewicką. Pod porozumieniem o wspólnej walce z Armią Czerwoną podpisali się 100 lat temu marszałek Józef Piłsudski oraz przywódca Ukraińskiej Republiki Ludowej Symon Petlura.

TV Trwam News

drukuj