fot. PAP/Marcin Obara

Prezydenci Polski i Litwy apelują o zaprzestanie przemocy na Białorusi

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą wystosowali wspólny apel do władz Białorusi. Przed użyciem siły wobec demonstrantów przestrzega też polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Prezydenci Polski i Litwy wzywają władze na Białorusi do uznania demokracji w kraju i poszanowania wolności i praw obywateli, w tym także wolności słowa i praw mniejszości narodowych. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda wskazują na potrzebę dialogu.

„Wierzymy, że dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych“ – czytamy w oświadczeniu prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy.

Prezydenci Polski i Litwy tłumaczą, że w interesie Białorusi leży też bliższa współpraca z Unią Europejską.

„Chcemy, aby drzwi dla tej współpracy pozostały otwarte i pozostajemy w gotowości do dalszego wspierania Białorusi na drodze do pogłębiania relacji ze zjednoczoną europejską rodziną” – podkreślają prezydenci.

Na brutalną pacyfikację mieszkańców Białorusi, do jakiej doszło w nocy, zareagowało także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Ostra reakcja sił porządkowych, użycie siły wobec pokojowo protestujących, arbitralne areszty są nie do zaakceptowania. Apelujemy do władz Białorusi, by zaprzestały działań eskalujących sytuację i zaczęły respektować podstawowe prawa człowieka“ – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Białoruś chce rozprawić się z protestującymi. Państwowy Komitet Śledczy poinformował, że wszczął sprawę karną dotyczącą masowych zamieszek. Oskarża protestujących o użycie przemocy wobec przedstawicieli władz.

 

 

TV Trwam News

drukuj