fot. twitter.com/PKN_ORLEN

Prezes PKN Orlen: Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce priorytetowa

Inwestycję w blok gazowo-parowy w Ostrołęce traktujemy priorytetowo – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Według niego, to bardzo ważny projekt, który zabezpieczy dostępną moc w systemie dla pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną.

PKN Orlen poinformował w poniedziałek, że wraz z PGNiG kontynuuje prace nad projektem dotyczącym budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce – spółki podpisały właśnie aneks do umowy, zgodnie z którym wypracują do końca 2022 r. optymalne warunki współpracy, jak podkreślono w komunikacie, „przy realizacji tej strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji”.

Jak ocenił PKN Orlen, „blok energetyczny Ostrołęka C będzie stabilnym i nowoczesnym źródłem energii elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych”.

„Inwestycję w blok gazowo-parowy w Ostrołęce traktujemy priorytetowo. To bardzo ważny projekt, który zabezpieczy dostępną moc w systemie dla pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Tym samym przyczyni się do ustabilizowania jej cen na krajowym rynku, poprzez zwiększenie podaży mocy w systemie” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Jak zauważył Obajtek, „realizacja tego niezwykle złożonego przedsięwzięcia będzie wymagała od zaangażowanych podmiotów ścisłej współpracy na każdym etapie”.

„Dlatego istotne jest, by jej forma i zasady były precyzyjnie określone. Intensyfikujemy działania, by wypracować jak najlepsze rozwiązania gwarantujące sukces inwestycji. Ma to ogromne znaczenie w kontekście transformacji energetycznej Polski i przyspieszenia jej rozwoju gospodarczego” – dodał prezes PKN Orlen.

Zdaniem prezesa PGNiG Pawła Majewskiego, zawarcie przez tę spółkę oraz PKN Orlen i Energę aneksu do umowy inwestycyjnej dotyczącej elektrowni Ostrołęka „C”, która ma być budowana w technologii gazowo-parowej, „jest kolejnym dowodem na to, że gaz ziemny będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski”.

„PGNiG, jako lider rynku gazowego w naszym kraju, aktywnie angażuje się w działania na rzecz obniżenia emisyjności polskiej energetyki, czego przykładem może być ten wspólny projekt” – stwierdził Majewski.

PKN Orlen przypomniał, że w ramach realizacji budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej w styczniu 2021 r. powołana została spółka CCGT Ostrołęka, która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji. Koncern zaznaczył jednocześnie, iż jego zaangażowanie w ten projekt „wpisuje się w strategiczne plany rozwoju zero i niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii”.

„Dlatego w maju 2020 r. koncern, już jako właściciel Energi, zadeklarował chęć udziału w projekcie, ale wyłącznie w technologii gazowej” – podkreślono w informacji.

Jak wspomniał PKN Orlen, porozumienie w sprawie kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni w technologii gazowej w Ostrołęce zostało podpisane jeszcze w czerwcu 2020 r., a we wrześniu chęć przystąpienia do projektu wyraziło PGNiG, przy czym trójstronna umowa pomiędzy koncernem, Energą i PGNiG w sprawie realizacji inwestycji została podpisana w grudniu 2020 r. W kwietniu tego roku zgodę na realizację wspólnej inwestycji wyraził UOKiK.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że „budowa bloku gazowo-parowego w Ostrołęce będzie wsparciem dla krajowego systemu elektroenergetycznego”. Zwrócił przy tym uwagę, że zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., tylko w tej dekadzie z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego zostanie wyłączone ponad 6 GW mocy, podczas gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 13 proc.

„Koncern zakłada więc dalszy rozwój stabilnych źródeł gazowych, które będą uzupełniały odnawialne źródła energii, na przykład w sytuacji niesprzyjających warunków atmosferycznych” – oświadczył PKN Orlen.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl