fot. wikipedia.org/wiki/Polski_Koncern_Naftowy_Orlen

Spółki PKN Orlen zagospodarują złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Lotos Norge i PGNiG Norway – spółki PKN Orlen – wraz ze swymi partnerami, podjęły ostateczną decyzję o zagospodarowaniu złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – poinformował w poniedziałek w komunikacie PKN Orlen. Rozpoczęcie wydobycia z tych złóż planowane jest na 2027 roku.

„LOTOS Exploration Production Norge AS, <<LOTOS Norge>> wraz z partnerami: Aker BP ASA <<Aker BP>> oraz Equinor Energy AS, <<Equinor>> podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną w zakresie zagospodarowania pakietu złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym” – podał PKN Orlen

Chodzi o złoża North of Alvheim oraz Fulla w ramach „Projektu NOAKA”. Jak wyjaśnił koncern, udział LOTOS Norge w tym pakiecie wynosi 12,3 proc, a operatorem na tych złożach jest AkerBP.

„Zaangażowanie kapitałowe LOTOS Norge w realizację Projektu NOAKA będzie proporcjonalne do udziału części złóż North of Alvheim oraz Fulla i wyniesie do 2,3 mld NOK, a zasoby wydobywalne przypadające na udział LOTOS Norge szacowane są na ok. 39 mln boe” – napisano w komunikacie.

PKN podał też, że w poniedziałek PGNiG Norway wraz z partnerami: Aker BP ASA, „Aker BP”, Equinor oraz Wintershal DEA również podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną co do zagospodarowania złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Chodzi o złoża Fenris; udział PGNiG Norway wynosi 22,2 proc., rn; udział PGNiG Norway wynosi 40 proc. oraz Alve Nord, na którym udział PGNiG Norway, wynosi 11,9 procent.

Na wszystkich tych złożach operatorem jest Aker BP, a łączne zasoby wydobywalne przypadające na udział PGNiG Norway szacowane są na 65,3 mln boe.

„Zaangażowanie kapitałowe PGNiG Norway w realizację projektów Fenris, rn i Alve Nord będzie proporcjonalne do udziału tej spółki w poszczególnych złożach i wyniesie w sumie ok. 2,8 mld NOK” – napisano w komunikacie.

Uruchomienie wydobycia węglowodorów z obydwu projektów planowane jest na 2027 rok. Warunkiem rozpoczęcia prac jest zatwierdzenie planów zagospodarowania i eksploatacji przez norweski Parlament – wyjaśnił PKN Orlen

PKN Orlen posiada 100 proc. udziałów w LOTOS Norge i w PGNiG Norway.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl