fot. twitter.com/PKN_ORLEN

Władze PKN Orlen chcą w najbliższych tygodniach złożyć wniosek w sprawie fuzji płockiego koncernu z Lotosem

Władze PKN Orlen chcą w najbliższych tygodniach złożyć wniosek w sprawie fuzji płockiego koncernu z Lotosem. Zapowiedział to na łamach tygodnika „Sieci” prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że kończy się faza prenotyfikacji.

PKN Orlen to największy w Polsce podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej. Rząd chce połączyć płocki koncern z Lotosem. To druga spółka w Polsce, która zajmuje się produkcją m.in. paliw. Konsolidacja pozwoli na jeszcze lepsze konkurowanie z innymi firmami w tym segmencie na rynku międzynarodowym.

Poseł Maciej Małecki, szef sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa zauważa, że fuzja zwiększy także bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Strategicznym celem konsolidacji Orlenu i Lotosu jest podniesienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Koncern, który powstanie w wyniku połączenia Orlenu i Lotosu będzie miał większe możliwości inwestycyjne, będzie miał łatwiejszy dostęp do kapitału, będzie też bardziej odporny na okresy dekoniunktury, a takie należy w gospodarce przewidywać. Mówiąc najprościej połączenie Orlenu z Lotosem przyniesie Polsce i Polakom więcej korzyści niż funkcjonowanie obu firm osobno. Jest to w interesie polskiej gospodarki, w interesie Polski, żeby działał u nas jeden – silniejszy – koncern paliwowy – mówił poseł PiS.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa.

Pod koniec ubiegłego roku płocki koncern zwrócił się do KE o zgodę na przejecie spółki z Gdańska. Władze Orlenu spodziewały się wówczas, że decyzja zapadnie w połowie tego roku.

 

RIRM

drukuj