PAP/Marcin Obara

D. Obajtek: Orlen jest naturalnym integratorem Puław

Musimy zbilansować rynek nawozowy. Możemy to zrobić tylko poprzez spółkę, która ma wiele filarów swojej działalności. Taką spółką jest Orlen – powiedział w środę prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek. Jak stwierdził, koncern jest naturalnym integratorem Puław.

Prezes PKN Orlen powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Zielonej Górze, że dzięki wcześniejszym fuzjom z PGNiG i Grupą Lotos koncern mógł zapowiedzieć rozpoczęcie procesu zmierzającego do akwizycji spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

„Rynek węglowodorów w Polsce i na świecie nie jest stabilny. Ceny mają bardzo duże wahania. Jeżeli gaz jest kluczowym wsadem do produkcji nawozów, to musimy zbilansować rynek nawozowy. Możemy to tylko i wyłącznie zrobić poprzez spółkę, która ma wiele filarów swojej działalności. Taką spółka jest Orlen” – podkreślił Daniel Obajtek.

Wskazał, że Orlen ma wydobycie, handel gazem, przerób ropy, energetykę, detal.

„Tylko taka spółka może spowodować stabilność na rynku nawozowym i taki duży koncern ma odpowiednie środki finansowe i odpowiednie możliwości, i wiedzę, jak wyglądają kwestie handlu gazem (…), by reagować w trudnych czasach i stabilizować ceny nawozów. I takim naturalnym integratorem Puław jest Orlen” – stwierdził prezes koncernu.

Zwrócił uwagę, że Orlen za sprawą Anwilu Włocławek ma doświadczenie również w przemyśle nawozowym.

„Przejęliśmy zakłady, które były bankrutem, zmodernizowaliśmy. Dziś prowadzimy tam procesy inwestycyjne” – powiedział prezes PKN Orlen.

Dodał, że obecnie włocławskie zakłady „doskonale funkcjonują”.

„W związku z tym idziemy dalej poprzez podpisanie listu intencyjnego w zakresie badań. To jest pierwszy etap przejęcia Puław, które będą przez to bardziej bezpieczne i będą mieć dodatkowy kapitał na inwestycje” – zapewnił Obajtek.

Zarząd Grupy Azoty poinformował, że „6 czerwca 2023 roku podpisany został dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji pomiędzy GA Puławy, PKN Orlen S.A. i Grupą Azoty S.A. w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez PKN Orlen S.A.”. Transakcja poprzedzona zostanie badaniem due diligence.

Wskazano, że dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy. Nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji – zakomunikowała spółka.

Daniel Obajtek przypomniał podczas uroczystości podpisania dokumentu, że strategia PKN Orlen zakłada 320 mld zł inwestycji w polską gospodarkę i bezpieczeństwo Polaków.

„Również chcemy inwestować tu właśnie w Puławach” – zapowiedział.

We wtorek w Puławach prezes PKN Orlen ogłosił, że chciałby przeprowadzić proces przejęcia Grupy Azoty Puławy do końca roku.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także – jak podaje na swojej stronie internetowej – silną pozycję na rynkach takich produktów jak: melamina, poliamidy, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. W skład Grupy Kapitałowej wchodzi ponad 50 spółek zlokalizowanych na terenie Polski i świata, m.in. Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., a także Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.

PKN Orlen to zintegrowany koncern multienergetyczny prowadzący działalność w Europie Środkowej i Kanadzie. Udział Skarbu Państwa w spółce wynosi 49,90 proc. W listopadzie 2022 r. Orlen formalnie zakończył proces przejęcia GK PGNiG, największego dostawcy gazu w Polsce, a wcześniej Grupy Lotos – drugiego w kraju dostawcy paliw. Do Grupy Orlen należy też Energa – producent energii elektrycznej. Koncern posiada m.in. siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie oraz ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl