fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Grupa Orlen wybuduje w Kętrzynie tłocznię oleju rzepakowego

Spółka Orlen Południe podpisała umowę na budowę tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim. Koncern będzie wytwarzał w tym zakładzie 200 tysięcy ton oleju do produkcji niskoemisyjnych biopaliw. Instalacja będzie przerabiać w ciągu roku 500 tysięcy ton rzepaku.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, powiedział, że tłocznia będzie obejmować swoim zasięgiem trzy województwa: kujawsko-pomorskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie.

– Jest to największa inwestycja w Polsce, jeżeli chodzi o tłocznię, ale nie ostatnia. Będziemy inwestować tam, gdzie będą zagłębia rzepaku. Te województwa stają się swoistym zagłębiem rzepaku – przekazał Daniel Obajtek.

Robert Telus, minister rolnictwa, zaznaczył, że jest to wielki dzień dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim dla polskiego rolnictwa.

– My mówimy, że kapitał ma narodowość. Mówimy, że bezpieczeństwo żywnościowe, energetyczne i militarne – bezpieczeństwo Polaków jest bardzo ważne. Bardzo dziękuję, panie prezesie, za tę inwestycję. Ona wpisuje się w właśnie w naszą narrację, w narrację myślenia o Polsce. To mogą robić tylko ludzie, którzy mają w sercu Polskę – podkreślał minister Robert Telus.

Budowa tłoczni rozpocznie się w pierwszej połowie przyszłego roku i ma się zakończyć do połowy 2026 roku. Koszt budowy tłoczni w Kętrzynie to około 850 milionów złotych.

Produkowany olej ma być wykorzystywany w instalacjach w grupie Orlen. Głównym odbiorcą będzie Orlen Południe, który wytwarza biodiesel w swoim zakładzie w Trzebini.

Strategia koncernu do 2030 roku przewiduje, że do końca dekady produkcja biopaliw w grupie wzrośnie dziesięciokrotnie, nawet do 3 milionów ton rocznie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl