fot. PAP/Paweł Supernak

Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce współproducentem elementów rakiet dla Wojska Polskiego

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, odwiedził w czwartek Wojskowe Zakłady Elektroniczne w podwarszawskiej Zielonce. Przekazał, że już niebawem rozpocznie się tam produkcja elementów rakiet do systemu Patriot.

Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej wskazał, że Wojskowe Zakłady Elektroniczne produkują bardzo zaawansowane technologicznie elementy uzbrojenia, które są pozyskiwane na wyposażenie Wojska Polskiego.

-To bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski – podkreślił szef MON.

Minister zwrócił uwagę na produkcję elementów do rakiet służących do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w systemie Patriot. Przypomniał, że pozyskaliśmy te rakiety i w Zielonce jest wszystko przygotowane, by kolejne były współprodukowane.

– To jest nasz wielki sukces, dlatego że tylko w Stanach Zjednoczonych i tu, w Zielonce, będzie miała miejsce produkcja tych zespołów. Kolejnym osiągnięciem jest laboratorium, które służy badaniom i rozwojowi rakiet zarówno, jeśli chodzi o rakiety firmy Kongsberg – czyli służące nam do ochrony polskiego Wybrzeża w Morskich Jednostkach Rakietowych – jak i rakiety, które są wykorzystywane w różnych amerykańskich systemach. To jest nasze wspólne wielkie osiągnięcie – akcentował Mariusz Błaszczak.

Szef MON przypomniał też, że w zakładach w Zielonce powstaje również system obserwacji dookrężnej terenu zaprojektowany do Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty „Borsuk”. Wyraził przekonanie, że będzie to kolejny flagowy produkt Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Zielonce gratulował Wojskowym Zakładom Elektronicznym dynamicznego rozwoju firmy i zapewniał o dobrych perspektywach na kolejne lata.

RIRM

drukuj