fot. PAP/Adam Warżawa

Na cmentarzu Wojska Polskiego odbyły się uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte z 1939 roku

Z honorami państwowymi na cmentarzu Wojska Polskiego zostali pochowani dziś bohaterscy obrońcy Westerplatte z 1939 roku. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent RP, szef MON, władze samorządowe, służby mundurowe i rodziny żołnierzy.

Przed południem w Bazylice św. Brygidy sprawowana była Msza św. pogrzebowa. Następnie ulicami Gdańska kondukt z trumnami żołnierzy przeszedł na cmentarz. Tam głos zabrał m.in. prezydent Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych podkreślił, że Westerplatte to niezwykłe miejsce w historii RP, ale i całego świata. To również – jak dodał – symbol wielkiego bohaterstwa i rozpaczliwej walki o obronę dobra aż do śmierci.

– Polacy i Polska podnoszą się jak trawa. Przychodzi Polska, która szuka swoich poległych do skutku, odnajduje i oddaje hołd. Zwraca najbliższym żołnierza, syna, ojca, brata – i czyni to w sposób niestrudzony, i czyni to aż do skutku. Choćby minęły dziesiątki lat i choćby szukać trzeba było długo. Mówię to także do wszystkich tych, którzy cały czas jeszcze czekają na nieodnalezione do tej pory szczątki Żołnierzy Niezłomnych, tych, którzy czekają na rotmistrza Pileckiego, na to, aż jego szczątki zostaną odnalezione. Chcę zapewnić, że Polska – szanująca swoich obrońców, bohaterów i swoją tradycję – na pewno będzie ich szukała – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.  

Pogrzeb Westerplatczyków to uroczystość istotna dla naszej tożsamości narodowej i kształtowania postaw żołnierzy – wskazał wicepremier, szef MON, Mariusz Błaszczak.

– Przez 80 lat spoczywali nie w mogiłach, tylko w miejscu, w którym zostali zabici przez niemieckich żołnierzy. Rzeczywiście, na Westerplatte obywały się uroczystości, ale podczas tych uroczystości usłyszeć można było, że w zasadzie to tak do końca nie wiadomo, kto napadł na Polskę 1 września 1939 roku. Mówiono o jakichś nazistach, nie wiadomo, kin byli ci naziści. Tymczasem polska została zaatakowana przez Niemców, przez III Rzeszę Niemiecką, a żołnierze Wojska Polskiego bronili tego skrawka ziemi, tej składnicy wojskowej wypełniając przysięgę złożoną ojczyźnie – akcentował Mariusz Błaszczak.  

List do uczestników skierował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu napisał, że dziś oddajemy hołd tym, którzy stali się symbolami niezłomności i odwagi w walce przeciw złu.

Na nowym cmentarzu na Westerplatte, oprócz majora Henryka Sucharskiego, spoczęło siedmiu zidentyfikowanych oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl