fot. PAP

Prezes PiS spotkał się z prezydentem Gruzji

Światowa demokracja powinna czynić wszystko, by gruzińska niepodległość i demokracja były bronione – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim.

Saakaszwili i Kaczyński spotkali się dziś w jednej z warszawskich restauracji.

– To spotkanie pozwoliło poznać bliżej sytuację w Gruzji, wszystkie zagrożenia, które w tej chwili odnoszą się do tego zaprzyjaźnionego kraju – powiedział Jarosław Kaczyński po spotkaniu.

Według niego, UE i cała światowa demokracja „powinny uczynić wszystko, by gruzińska niepodległość, demokracja była broniona, bo jest najwyraźniej zagrożona”.

„Apelujemy w tej sprawie do władz – do prezydenta i premiera – o to, by byli aktywni” – dodał prezes PiS. Jarosław Kaczyński powiedział, że PiS będzie chciał, „by zajęła się tym sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych”. „Będziemy także wykorzystywali możliwości w Parlamencie Europejskim” – zapowiedział szef PiS.

Według Kaczyńskiego prezydent Saakaszwili jest osobą, która „symbolizuje gruzińską niepodległość i demokrację”.

Saakaszwili wspominając, że właśnie mija kolejna rocznica tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, powiedział, że był on „dla Gruzji bohaterem, był osobą, która przyczyniła się do uratowania gruzińskiej państwowości, kiedy była zagrożona”.

Jak dodał, w czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej w 2008 roku prezydent Lech Kaczyński przybył do Gruzji w bardzo ważnym momencie i „to zostanie na zawsze w pamięci Gruzinów”.

Gruziński prezydent ocenił, że „relacje między Polską a Gruzją, to nie tylko współpraca między partiami czy liderami, bo oni się zmieniają, ale też coraz więcej Polaków przyjeżdża do Gruzji”.

Składający wizytę w Warszawie Saakaszwili spotkał się w czwartek z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

PAP/RIRM 

drukuj