fot. PAP/Mateusz Marek

Prezes PiS: Sądzę, że pamięć o Lechu Kaczyńskim będzie trwała

Sądzę, że pamięć o Lechu Kaczyńskim będzie trwała, bo mój brat jako działacz, jako naukowiec i jako bardzo dobry człowiek i polityk na to zasługuje – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas poniedziałkowej uroczystości w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości odsłonił w poniedziałek w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki przy ulicy Wspólnej tablicę poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wziął też udział w uroczystości nadania imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego sali konferencyjnej w gmachu MEiN.

W uroczystości udział wzięli premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, członkowie rządu oraz parlamentarzyści i europosłowie PiS.

„Wspominamy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako wybitnego męża stanu, człowieka z wielką wizją Polski, mocnej Polski, jako lidera, człowieka, który tę wizję z wielką determinacją i niezwykłą odwagą realizował. Wspominamy go jako wybitnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jako znakomitego prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Wspominamy go jako opozycjonistę antykomunistycznego, prawnika >>Solidarności<<” – wskazał podczas uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

„Dziś chcemy przypomnieć prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako naukowca, jako człowieka nauki, jako prawnika, specjalistę z zakresu prawa pracy” – zaznaczył.

Dlatego – jak wyjaśnił – zapadła decyzja, by sala, w które spotykają się m.in. gremia naukowe i grupy doradcze, nosiła imię prof. Lecha Kaczyńskiego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia podziękował za uczczenie pamięci jego brata. Podkreślił jednocześnie, że Lech Kaczyński prowadził bardzo intensywną działalność opozycyjną, a także społeczną. Jak mówił, pomagał on bardzo wielu ludziom w swojej dziedzinie.

„Był takim prawnikiem >>Solidarności<<, ale nie w sensie doradztwa dla kierownictwa >>Solidarności<<, tylko w innym, szerszym sensie” – podkreślił.

Jak wyjaśnił, ludzie „Solidarności” zwracali się do Lecha Kaczyńskiego z najróżniejszymi sprawami prawnymi, a on zawsze im pomagał.

„Był bardzo dobrym człowiekiem, gotowym do pomocy” – wskazał szef PiS.

Przypomniał też historię działalności Lecha Kaczyńskiego, zarówno, jeśli chodzi o działalność w opozycji, jak również jako prezydenta Warszawy. W tym kontekście wskazał na zainaugurowanie przez Lecha Kaczyńskiego budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezes PiS zwrócił uwagę, że Lech Kaczyński podjął działania, by uniknąć tego wszystkiego, co dzisiaj się dzieje na Ukrainie czy w skali globalnej.

„Bo dzisiaj mamy do czynienia z przemianami globalnymi, nie sądzę, żeby one szły w dobrym kierunku” – zaznaczył.

„Sądzę, że pamięć o nim (…) będzie trwała, bo mój brat jako działacz, jako naukowiec i jako bardzo dobry człowiek i polityk naprawdę bardzo wielkiej rangi na to zasługuje” – dodał.

Na kamiennej tablicy z portretem Lecha Kaczyńskiego wyryto napis: „Pamięci profesora Lecha Kaczyńskiego (1949-2010, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, działacza opozycji antykomunistycznej, człowieka Solidarności, dr. hab. nauk prawnych, męża stanu o wielkiej wrażliwości społecznej”.

Tablicę uroczyście poświęcił rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl