Prezes PiS: Polska musi się szybciej rozwijać i mieć więcej inwestycji

Polska musi się szybciej rozwijać i mieć wyższy poziom inwestycji – mówił w sobotę w Poznaniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że prywatne firmy nie wykorzystują swojego kapitału, bo ryzyko inwestycyjne w naszym kraju jest wysokie.

Jak mówił, rządzenie krajem jest „procesem uwikłanym w różnego rodzaju sprzeczności”.

„To proces polityczny – i to zarówno w dyktaturach, jak i w demokracjach. Przy czym w demokracji znaczna część tego procesu, bo nie całość, jest możliwa do obserwowania, jest społecznie widoczna. W dyktaturze mamy do czynienia z inną sytuacją – wszystko jest w zasadzie ukryte” – zaznaczył prezes PiS-u na spotkaniu z Akademickim Klubem Obywatelskim im. L. Kaczyńskiego w Poznaniu.

„Chodzi o to, że w trakcie procesu rządzenia musi dochodzić do różnego rodzaju sporów i starć. One w demokracji są ujęte w pewien system, który – powtarzam – w zasadzie powinien działać jawnie, chociaż w Polsce z tą jawnością jest bardzo, bardzo dużo kłopotów” – ocenił Jarosław Kaczyński.

Kaczyński odniósł się do kwestii obniżenia wieku emerytalnego, dodatków na dzieci i podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

„Te posunięcia mają swój walor sprawiedliwościowy, społeczny. I choćby z tego powodu są bardzo ważne” – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS mówił również o przedsiębiorczości w naszym kraju.

„Budowa polskiego systemu rynkowego, (…) polskiego kapitalizmu zaczęła się w latach 80. Później, po reformach Wilczka, nastąpił wybuch. To dało 6 mln nowych miejsc pracy w Polsce. (…) Chcielibyśmy, żeby w Polsce powstała druga taka wielka fala polskiego kapitalizmu” – zaznaczył Kaczyński.

Ocenił, że dużym zasobem są możliwości intelektualne Polaków.

 „To są możliwości środowiska naukowego. (…) W Polsce nie ma zorganizowanego systemu współpracy między nauką a gospodarką. Co więcej ciągle jeszcze pokutuje takie przeświadczenie, wprost głoszone na początku lat 90., że właściwie w Polsce, jeśli chodzi o innowacje, niczego nie warto robić, że wszystko można sprowadzić z zewnątrz. To musi być zdecydowanie odrzucone” – podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Zauważył, że „ośrodkami, które mogą być nośnikiem innowacji (…) są w znacznej mierze średnie przedsiębiorstwa”. „Żeby Polska mogła się szybciej rozwijać, musimy mieć wyższy poziom inwestycji. Dzisiaj udział inwestycji w polskim PKB jest 20 proc. (…) Ale to jest niewiele. Polska powinna mieć ten poziom znacznie podwyższony. Wobec tego jest pytanie o kapitał” – mówił.

Powiedział, że „w Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której nie jest wykorzystany kapitał, który można określić jako +uśpiony+, a także (…) jako +półuśpiony+”. W tym kontekście Kaczyński mówił o pieniądzach UE, które – jak ocenił – są „niegospodarnie wykorzystywane”.

Prezes PiS zwrócił również uwagę na potrzebę obniżenia ryzyka inwestowania w Polsce, bo – jak mówił – ok. 200 mld zł znajduje się na koncie przedsiębiorstw prywatnych. „One nie są wykorzystywane, bo ryzyko inwestycji jest zbyt duże” – wyjaśnił.

Wskazywał też na bezpośrednią aktywność państwa w gospodarce. A to oznacza – jego zdaniem – właściwy nadzór nad przedsiębiorstwami strategicznymi.

„Są takie inicjatywy jak odbudowa gospodarki morskiej, sprawa przemysłu obronnego, gdzie rola państwa jest bardzo duża” – ocenił Jarosław Kaczyński.

Dodał, że w Polsce potrzebne są podwyżki płac, które obecnie – jak mówił – są „zaniżone w stosunku do wysokości PKB”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl