fot. twitter.com

Prezbiopia – choroba oczu dotykająca niemal 100 proc. osób po 40. roku życia

Prezbiopia to choroba oczu, która dotyka niemal 100 proc. osób po 40. roku życia. Tak zwana starowzroczność utrudnia nawet najprostsze, codzienne czynności.

Rozmazany tekst w gazecie, słaba akomodacja oka czy gorsze widzenie po zmroku – to objawy prezbiopii. Jak wykazały badania przeprowadzone przez agencję badawczą PBS, wyraźnego pogorszenia wzroku doświadcza niemal każdy Polak po przekroczeniu 40. roku życia.

Choć na prezbiopię cierpi prawie 100 proc. osób 40 plus, to niewiele z nich wie, jak sobie z tym radzić. Rusza kampania edukacyjna „Czas na wzrok 40 plus”. Ma ona promować regularne badania profilaktyczne oraz pomóc w doborze odpowiednich okularów.

Chcemy propagować wiedzę na temat prezbiopii i tego, co należy zrobić, kiedy już jesteśmy w takim wieku, że jesteśmy prezbiopiami. Problem jest bardzo poważny, bo dotyczy prawie połowy Polaków; w zasadzie każdej osoby powyżej 40. roku życia. Te osoby bardzo często nie zdają sobie sprawy, że prezbiopia ich dotyka. Czyli pogarsza nam się wzrok, ale tak naprawdę nic z tym nie robimy i nie idziemy tego wzroku przebadać, i też nie wiemy, w jaki sposób sobie z tym poradzić – mówił Mirosław Nowak, współorganizator kampanii.

Choć jednego remedium na prezbiopię nie ma, to z pewnością pomóc może zdrowy styl życia, a także cykliczne badania profilaktyczne oraz dobór odpowiednich okularów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj