fot. https://www.flickr.com/photos/stempniaked/

Prewencja przed atopowym zapaleniem skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która może uprzykrzać życie. Często pojawia się u małych dzieci, chociaż chorują także dorośli. Choroby nie należy lekceważyć, bo może doprowadzić do poważnych powikłań.

Suchość skóry, jej zaczerwienienie i silny świąd, który utrudnia normalne funkcjonowanie, a nawet ból są najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry. Choć pojawiają się na skórze, choruje cały organizm.

– Im wcześniejszy początek atopowego zapalenia skóry, tym większa możliwość – mówimy niekiedy, że jest trzykrotnie większa możliwość – rozwoju innych chorób atopowych, do których należy również atopowe zapalenie górnych dróg oddechowych, astma oskrzelowa, a także alergie pokarmowe, które zwłaszcza w wieku dziecięcym towarzyszą tym pacjentom – powiedział prof. n. med. Roman J. Nowicki, dermatolog, alergolog.

U ponad 60 proc. pacjentów pierwsze objawy pojawiają się między 1 a 2 rokiem życia. Większość chorych rodzi się z tymi zmianami. Często także rodzice mają zmiany atopowe, które pojawiają się potem na skórze dziecka.

– Nie ma nic lepszego, jeśli chodzi o prewencję przed możliwością rozwoju AZS, jak karmienie piersią przynajmniej przez 4 miesiące, a jeszcze lepiej do 6 miesiąca – wskazał profesor Roman Nowicki.

Dorośli odgrywają ważną rolę w terapii dzieci.

– Rodzic jest podstawowym elementem właściwej terapii. Musimy go wyedukować. Natłuszczanie zwłaszcza w miesiącach zimowych, jak jest mróz, skóra bardziej wysycha, stosowanie emolientów na żądanie. Jeżeli jest sucho – natłuszczamy. Unikamy alergenów, jeżeli je znajdziemy, oraz czynników drażniących, z których najważniejszym jest dym papierosowy – wskazał dermatolog.

Należy unikać noszenia ubrań wełnianych, zrezygnować z mydła, a korzystać ze specjalnych preparatów, dbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach. Jeżeli to nie wystarczy, należy podjąć leczenie przeciwzapalne. Choć choroba rozpoczyna się w dzieciństwie, to z atopowym zapaleniem skóry zmagają się również osoby dorosłe.

– Pacjentów dorosłych musimy brać pod szczególną uwagę i bardzo intensywnie ich badać, gdyż często ta przewlekła choroba skóry przekształca się w przewlekłą chorobę nowotworową, a mianowicie w chłoniaka skórnego – podsumował alergolog.

Dlatego tak ważne jest, by udać się do lekarza, kiedy zauważmy niepokojące objawy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl