fot. pixabay.com

Pierwsze firmy mają dziś otrzymać środki z Tarczy Finansowej 2.0

W poniedziałek pierwsze firmy, które złożyły wnioski o pomoc z Tarczy Finansowej 2.0 realizowanej przez PFR, otrzymają ją. Docelowo dla mikro, małych i średnich firm dotkniętych drugą falą pandemii ma trafić ok. 20 mld zł.

Wnioski w ramach Tarczy 2.0 można składać od ubiegłego piątku, a nabór potrwa do 28 lutego.

Jak informował na Twitterze w piątek wiceprezes PFR Bartosz Marczuk, w pierwszym dniu działania tzw. Tarczy Finansowej PFR Fundusz przyznał subwencje dla 728 firm na 108,9 mln zł. Bartosz Marczuk zapewnił, że przedsiębiorcy dostaną pieniądze na swoje konta w poniedziałek.

Dla firm najbardziej dotkniętych drugą falą pandemii zarezerwowano w sumie ok. 20 mld zł. Po 6,5 mld zł dla mikro oraz dla małych i średnich, a także 7 mld zł na umorzenie 100 proc. subwencji z Tarczy 1.0. O pomoc finansową mogą ubiegać się przedsiębiorstwa w 45 branżach objętych restrykcjami epidemicznymi. Chodzi m.in. o restauracje, hotele, firmy turystyczne zajmujące się kulturą, florystyką, a także o drukarnie, introligatornie i o firmy z sektora edukacji.

Przedsiębiorstwa muszą też udokumentować, że w okresie kwiecień-grudzień 2020 lub październik-grudzień 2020 roku odnotowały spadek obrotów o min. 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku.

W ramach Tarczy 2.0 z PFR współpracuje 17 banków komercyjnych i większość spółdzielczych, przez których kanały elektroniczne można wnioskować o pomoc. Gotowość do przyjmowania wniosków ogłosiły m.in. Pekao, PKO BP, Alior Bank, ING Bank Śląski i SGB.

PAP

drukuj