fot. Maciej Rybicki

Premiera płyty „Pieśni”

Dziś – 7 października 2021 roku – odbędzie się premiera nowej płyty „Pieśni” Barbary Pospieszalskiej i Michała Bąka. Premiera została połączona z koncertem Festiwalu Nowej Kultury na kanale Muza Dei. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Radio Maryja oraz TV Trwam.

fot. Maciej Rybicki

Duet muzyczny Barbary Pospieszalskiej i Michała Bąka zawiązał się w 2020 roku, po nagraniu pieśni „Jezusa ukrytego” z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

„Utwór powstał spontanicznie, z pragnienia serca, ale niespodziewanie otworzył przed nami przestrzeń, którą teraz traktujemy jako pewnego rodzaju misję” – wskazują twórcy płyty.

Barbara Pospieszalska oraz Michał Bąk ocenili, że tradycyjne pieśni katolickie są coraz rzadziej śpiewane w polskich kościołach, przez co niedługo zostaną całkiem zapomniane. Dostrzegając ten problem, muzycy postanowili nagrać płytę, na której są tradycyjne utwory kościelne.

„Ze względu na naszą miłość do muzyki liturgicznej i szacunek do tradycji, postanowiliśmy raz na jakiś czas nagrywać starsze pieśni, które często znaliśmy jeszcze z dzieciństwa, a dziś już rzadko je słyszymy. Zapragnęliśmy pokazać, jakie piękno zarówno muzyczne, jak i literackie się w nich kryje – a zarazem oddać, chociaż namiastkę tej głębi duchowej, którą za sobą niosą” – wyjaśniają muzycy.

fot. Maciej Rybicki

Sięgnęliśmy po pieśni zapomniane, ale też po te „ośpiewane”, na których wartość nie zwraca się już często uwagi.

„Chcieliśmy je przez to w jakiś sposób utrwalić, ale też wyeksponować, by były bardziej doceniane jako perły polskiej muzyki kościelnej. Staraliśmy się, żeby nasze interpretacje nie przyćmiewały ich blasku, lecz w swojej prostocie były jedynie zachętą do odkrywania i kontemplowania tego niesamowitego i unikalnego dziedzictwa” – tłumaczą artyści.

Nagrania zostały zrealizowane między 25 a 26 maja 2021 roku w Tonn Studio w Łodzi. Oprócz Barbary Pospieszalskiej i Michała Bąka w tworzeniu płyty pomogli: Krzysztof Tonn, Maciej Staniecki, Bożena Perkowska, Maciej Rybicki oraz Mikołaj Mościcki.

Na płycie „Pieśni” znalazły się utwory: Archanioł Boży Gabriel; Czego chcesz od nas Panie; Jezu, śliczny kwiecie; Gwiazdo Jasności; Jezu w hostii utajony; Boże w dobroci nigdy nie przebrany; U drzwi Twoich stoję, Panie; Zawitaj Królowo; Jezusa ukrytego; Kłaniam się Tobie; Ludu mój, ludu; Panie mój, cóż Ci oddać mogę.

Basia Pospieszalska – wokalistka, absolwentka studiów pierwszego stopnia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Wydziału Jazzu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wokalistyki jazzowej. Wychowana w rodzinie muzyków, dzięki czemu już od dziecka uczestniczyła w licznych projektach muzycznych, koncertach oraz występowała na wielu prestiżowych scenach m.in. Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego, Filharmonii w Hamburgu, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Bałtyckiej.

Michał Bąk – pochodzi z Gdańska. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale instrumentalnym (w klasie dra hab. Waldemara Tamowskiego i dra Jana Kotuli) w oraz jazzowym (w klasie dra Michała Barańskiego). Jest laureatem licznych konkursów kontrabasowych i jazzowych. Jako kontrabasista specjalizuje się nie tylko w muzyce jazzowej, ale także w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej pracując jako solista, kameralista oraz muzyk orkiestrowy.

fot. Maciej Rybicki

[Link] do koncertu z Festiwalu Nowej Kultury.

Patronat nad wydarzeniem objęło Radio Maryja i TV Trwam.

radiomaryja.pl

 

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl